Materiał Partnera Gdzie zamocować czujnik dymu?

Gdzie zamocować czujnik dymu?

Czujnik dymu działa na zasadzie wykrywania ciemnego dymu powstałego w wyniku palenia materiałów palnych. Sygnał alarmowy wzbudzany jest w momencie dotarcia ciemnego dymu do czujnika fotoelektrycznego i przerwania promienia światła.  Wzbudzenie czujnika generuje sygnał alarmowy  o nasileniu 85 dB słyszalny z odległości min. 3 m. Słyszalność dźwięku zależy od odległości i układu pomieszczeń.

Rozmieszczenie czujek

Dym gromadzi się pod sufitem. Warunkiem skutecznego alarmowania jest mocowanie czujki na suficie lub najwyższym punkcie przestrzeni. W każdym pomieszczeniu należy mocować osobną czujkę. Rozprzestrzenianie dymu na inne pomieszczenia może być utrudnione z powodu otworów drzwiowych. Zanim dym przejdzie przez otwarte drzwi do następnego pomieszczenia, stracimy cenny czas na rozpoczęcie gaszenia we wczesnym stadium rozwoju pożaru. Jeśli drzwi są zamknięte, a tak jest najczęściej w nocy, to dym nie przejdzie do następnego pomieszczenia.

Czujka w każdym pomieszczeniu

Ryzyko związane z zamieszczeniem tylko jednej czujki dymu jest bliskie ryzyku związanemu z całkowitym brakiem czujek w domu. Dlatego warunkiem zabezpieczenia są czujki w każdym pomieszczeniu. (max. rozmiar ognia dla 1 gaśnicy to ok. 1 m3). Brak czujki w pomieszczeniu, gdzie ogień powstał, nie zapewni wczesnego wykrycia zagrożenia i zaalarmowania osób przebywających w obiekcie. Szczególnie istotne jest wczesne wykrycie w nocy, kiedy wszyscy śpią. Dym i ogień nie hałasują i nie spowodują obudzenia śpiącej osoby. Dlatego brak czujek w pomieszczeniach jest jak gra w rosyjską ruletkę. Ekspert ze sklepu Fireshop.pl udziela kilku wskazówek:

- Jedynie obecność sprawnej czujki w każdym pomieszczeniu daje duże szanse na ocalenie. Zaplanuj szybką ewakuację ok. (max. do 1 minuty). Przygotuj gaśnicę pianową do ugaszenia małego ognia. Zrób szkolenie dla dzieci i domowników. Zapewnij bezpieczeństwo sobie i rodzinie.

Firma Fireshop.pl bezpłatnie doradzi Ci wybór czujek i gaśnic.

Podziel się