Artykuł sponsorowany Rola oświetlenia w kreacji ogrodu

Rola oświetlenia w kreacji ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne, montowane na elewacji budynku lub w ogrodzie, służy nie tylko poprawie komfortu i bezpieczeństwa osób poruszających się na podwórku nocą. Planując oświetlenie ogrodowe, warto brać pod uwagę możliwości dekoracyjne, jakie daje montaż rozmaitych źródeł światła w tej przestrzeni. Jak wykorzystać światło w kreowaniu atmosfery wokół domu?

Wybór rodzaju i miejsca montażu zewnętrznych źródeł światła ma olbrzymi wpływ na to, jak posesja będzie prezentowała się po zapadnięciu zmroku. Szukając odpowiednich opraw oświetleniowych, warto więc mieć świadomość efektów, jakie przyniesie ich stosowanie.

Gra światła i cienia od dawna wykorzystywana jest w profesjonalnym aranżowaniu wnętrz, a podstawowe zasady użycia tych zjawisk można z powodzeniem stosować również w modelowaniu przestrzeni wokół domu. Światło zawsze pozwala uwydatnić element, na który pada jego strumień, cień z kolei ukrywa to, czego widzieć nie chcemy. W zależności od kierunku i kąta strumienia świetlnego, zmienia się również optyczny odbiór wielkości podświetlanych obiektów – mówi ekspert ze sklepu Światło i Styl.

Dom, który zmienia się po zmroku

Chcesz, by nocą twój dom wydawał się większy? Zamontuj lampy najazdowe o dużej mocy lub reflektory zewnętrzne wokół budynku na linii fundamentów. Przeciwny efekt osiągniesz, instalując lampy w okapie. Dla podkreślenia kształtu domu zastosuj oświetlenie liniowe, zaś jeśli chcesz podkreślić konkretne elementy fasady, wybierz światła punktowe.

Oprawy montowane do ścian budynku mogą też służyć oświetleniu innych elementów ogrodu. Strumień światła można skierować np. na najbardziej okazałe rośliny lub rozmaite elementy małej architektury ogrodowej (fontanny, rzeźby, ławeczki). Oczywiście, w tym celu możesz też wykorzystać inne urządzenia oświetleniowe, np. stojące lampy ogrodowe. Wybierając je, zwracaj uwagę nie tylko na design, ale także rodzaj światła, jakie będziesz mógł uzyskać z ich zastosowaniem.

Oświetlenie w ogrodzie

Chcąc uwydatnić mniejsze elementy w przestrzeni ogrodu, możemy stosować punktowe źródła światła, takie jak wspomniane już wcześniej reflektory zewnętrzne. Elegantszą alternatywą są stojące lampy ogrodowe o niedużej wysokości (np. Globo Bolton, Eglo Fiumicino).

Jeśli nie zależy ci na mocnym uwydatnieniu poszczególnych elementów otoczenia, ale chciałbyś raczej stworzyć bardziej przytulną atmosferę w ogrodzie, wybierz światło rozproszone. W tym zastosowaniu doskonale sprawdzą się lampy ogrodowe z matowymi obudowami oraz designerskie lampy zewnętrzne, jak np. Globo Rocky bądź podświetlane donice Nowodvorsky Flowerpot, które mogą stanowić samodzielne ozdoby. W klasycznych ogrodach o dużych powierzchniach świetnie sprawdzą się też wysokie, stylowe latarnie ogrodowe. Osobne źródło światła będzie też potrzebne w altanie czy na tarasie. W przestrzeni zadaszonej możesz sięgnąć po kinkiety, plafony, a nawet wiszące lampy zewnętrzne.

Jak widać, możliwości oświetlenia ogrodu jest naprawdę dużo. Szukając najlepszych rozwiązań na swoją posesję, zawsze wybieraj lampy o wymaganej klasie szczelności i odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas