Artykuł sponsorowany Co wyróżnia saunę fińską spośród innych łaźni?

Co wyróżnia saunę fińską spośród innych łaźni?

Relaks w saunie nie tylko wpływa na lepsze samopoczucie fizyczne, ale również psychiczne. Korzystanie z takich obiektów jest u nas raczej mało popularne, zwłaszcza we własnym domu. Jednym rodzajów łaźni stanowi sauna fińska, nazywana również suchą. Specyficzne warunki panujące w jej wnętrzu sprawiają, że nadaje się do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, a przebywanie w niej ściśle określone czasowo.

Konstrukcja i warunki klimatyczne

Sauna fińska jest określana także mianem suchej. Nie bez przyczyny bowiem temperatura w jej wnętrzu mieści się w zakresie od 60 do 110 stopni Celsjusza, a z kolei wilgotność utrzymana jest na bardzo niskim poziomie zaledwie 5-15%. Takie parametry sprawiają, że obiekt można wybudować zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie. Dzięki temu staje się niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem, które można dopasować w zależności od przestrzeni, którą się dysponuje. Na rynku dostępne są gotowe już komponenty do montażu, ale jej zaprojektowanie oraz budowę można powierzyć na przykład firmie Balie – DomBal, której siedziba znajduje się w Kwidzynie.

Podstawowy materiał konstrukcyjny w przypadku sauny fińskiej stanowi drewno, na przykład cedr kanadyjski. Służy on nie tylko do obudowy ścian, sufitu i podłogi, ale również wykonania siedzisk – ławek. Oczywiście najważniejszy element stanowi piec, w którym umieszcza się kamienie. Podgrzewane odpowiadają za utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury. W wyposażeniu sauny nie może zabraknąć również urządzeń pomiarowych, przede wszystkim higrometru oraz termometru. Z kolei relaksu dopełnia nastrojowe oświetlenie.

Działanie sauny fińskiej

Nadal w Polsce posiadanie tego rodzaju pomieszczenia w domu czy ogrodzie nie jest zbyt popularne. Zdecydowanie częściej spotyka się je na basenach lub siłowniach. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyści, jakie mogą dać regularne sesje w saunie. Tak wysoka temperatura sprawia, że wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, co przekłada się na lepszą pracę organów i transport płynu ustrojowego do wszystkich kończyn. Stąd też zabiegi w saunie fińskiej są zalecane zwłaszcza przy chorobach krążenia bądź anemii. Z kolei wydzielany pot nie tylko umożliwia sprawną termoregulację, ale również wydalenie toksyn szkodliwych dla zdrowia. Ponadto sesje w takim obiekcie przyczyniają się do zwiększenia odporności organizmu, a także wspomagają odchudzanie.

Ze względu na panujące w łaźni suchej warunki klimatyczne, można w niej przebywać maksymalnie piętnaście minut, a po wyjściu spłukać ciało wodą, wytrzeć się i odpocząć. Taki cykl można powtórzyć jeszcze dwa razy. Po całej sesji nie powinno podejmować się żadnego wysiłku fizycznego. Zaleca się, aby z sauny fińskiej korzystać maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas