Materiał Partnera Cisza w domu, czyli jak zminimalizować hałas dzięki doborowi odpowiednich okien i drzwi?

Cisza w domu, czyli jak zminimalizować hałas dzięki doborowi odpowiednich okien i drzwi?

Jak mówi popularne przysłowie, „nasz dom jest naszą twierdzą”, dlatego zależy nam, abyśmy czuli się w nim jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo. Zmniejszeniu hałasów z zewnątrz sprzyja wysoka izolacyjność akustyczna montowanych w mieszkaniu okien oraz drzwi, lecz nie tylko. Przekonaj się, jak dobrać odpowiednie drzwi i okna, by maksymalnie zminimalizować odgłosy z zewnątrz.


Hałas uliczny to główny problem, z którym borykają się mieszkańcy miast, zwłaszcza lokatorzy mieszań, położonych przy ruchliwych ulicach lub w pobliżu lotnisk czy dworców kolejowych. Długotrwały i uciążliwy, powoduje kłopoty ze snem, uczucie rozdrażnienia, oraz podenerwowania i przewlekłego zmęczenia. Jak z nim walczyć?

Okna

Zacznijmy od okien. Jednym ze sposobów wzmocnienia ich funkcji ochronnej przed hałasem, jest wyposażanie ich w szyby akustyczne lub zespolone, tłumiące fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach. Tego typu szyby ochronią nas także przed utratą ciepła, a także dodatkowo zabezpieczą, gdyż cechują się podwyższoną odpornością na rozbicie. Takie szyby są grubsze niż standardowe i bardziej oddalone od siebie. Izolacyjność akustyczna okien określa się współczynnikiem RA2, który powinien wynosić co najmniej 44dB. Niemniej ważne są kształtowniki okienne, nawiewniki czy uszczelki, materiał, z którego wykonane jest okno i właściwości ramy. Uszczelki powinny charakteryzować się najwyższą jakością, aby szczelnie połączyły szybę z profilem oraz skrzydło z ościeżnicą. W celu wykonania badań izolacji akustycznej okna, zwróćmy się do Mobilnego Laboratorium Techniki Budowlanej. Profesjonaliści dokonają także pomiaru przepuszczalności powietrz w oknach i drzwiach.     

Drzwi

Jeśli zależy nam na jak najskuteczniejszym zminimalizowaniu hałasów w domu, szukajmy drzwi z jak najwyższym współczynnikiem izolacji akustycznej, czyli drzwi akustycznych. Skutecznie wytłumią one dźwięki dochodzące z zewnątrz i zapewnią nam niczym niezmącony, domowy odpoczynek. Do wyboru mamy kilka rodzaju drzwi dźwiękoszczelnych. Jednym z nich są drzwi z wypełnieniem z pianki poliuretanowej lub z płyty otworowo-wiórowej, posiadające wzmocnioną ramę. Inne dźwiękoszczelne drzwi to drzwi bezprzylgowe, charakteryzujące się prostą krawędzią, ustawiającą się w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą w momencie ich zamknięcia. Na rynku znajdziemy także drzwi wypełnione płytami, ułożonymi warstwowo oraz wzmocnione blachą aluminiową lub wypełnione prętami stalowymi, wpływającymi również na ich antywłamaniowość. Podobnie jak w przypadku okna, równie ważne są wysokiej jakości, szczelne uszczelki, które zapewnią dobre przyleganie drzwi do futryny. Aby zapewnić jak najlepszą dźwiękoszczelność, ościeżnica powinna być wypełniona pianką lub betonem, a próg ustawiony tak, by uszczelka zasłaniała dolną szczelinę na łączeniu z futryną.      

Podziel się