Materiał Partnera Zastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie

Z użyciem konstrukcji żelbetowych powstają budynki i budowle różnej wielkości i zastosowania - domy, wieżowce, a nawet mosty. Metoda ta ma wielu zwolenników, ze względu na swoje liczne zalety. Nic więc dziwnego, że na polskim rynku działa wiele firm budowlanych specjalizujących się we właśnie takich konstrukcjach. Zobacz, czym jest żelbet i jakie są zalety konstrukcji wykonanych z tego materiału.

Czym jest  żelbet?

Żelbet, nazywany także żelazobetonem to jeden z powszechnie stosowanych w budownictwie materiałów. Jest to kompozyt strukturalny, w skład którego wchodzi beton wzmocniony zbrojeniem żelaznym lub wkładka stalową. Charakteryzuje się dużą trwałością, odpornością na zniszczenia i elastycznością w formowaniu, dzięki czemu może być wykorzystywany do wznoszenia wielu budowli różnego typu. Przy pomocy tej technologii firmy takie jak Bet-System wznoszą zarówno budynki mieszkalne, jak i lokale użytkowe, a także różne konstrukcje wolnostojące. Doskonale sprawdza się także przy budowie obiektów:

  • sportowych,
  • przemysłowych,
  • a także realizacji projektów inżynieryjnych.

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych

Zastosowanie żelazobetonu w budownictwie jest szeroki. Z materiału tego wykonać można bowiem właściwie każdy element budynku czy innej konstrukcji: fundamenty, ściany, stropy. Z konstrukcji żelbetowych tworzy się zarówno pojedyncze elementy konstrukcyjne, jak i stawia całe budynki mieszkalne, gospodarcze, hale i fabryki produkcyjne, mosty, estakady, a nawet tunele.

W bogatej ofercie elementów wykonanych z żelbetu znajdują się także prefabrykaty oraz konstrukcje szkieletowe. Poza standardowymi konstrukcjami żelbet odnalazł swoje zastosowanie także w rzadziej spotykanych budowlach specjalnych, takich jak:

  • zbiorniki wodne,
  • mury oporowe,
  • szyby.

Konstrukcje żelazobetonowe znajdziemy także w budowlach nietypowych i elementach architektury - postumentach, pomnikach oraz innych obiektach stanowiących elementy małej architektury miast.

Zalety konstrukcji żelazobetonowych

Połączenie betonu i stali, czyli wzmocnienie konstrukcji stalowym zbrojeniem to najczęściej  stosowany współcześnie materiał budowlany. Dzieje się tak nie bez powodu. Żelbet łączy bowiem w sobie najważniejsze cechy obu składników - jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i naturalne zużywanie, a także jest materiałem przystępnym cenowo.

Materiał ten daje także swobodę w formowaniu konstrukcji, dzięki czemu idealnie sprawdza się zarówno w budowlach standardowych, jak i tych nietypowych. Składniki żelbetu są powszechnie dostępne, co również jest sporą zaletą, w przypadku wyboru tego materiału.

Opracowanie:

Bet-System Sp. z o.o.

Zeńbok 36

Podziel się