Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o ławach fundamentowych przy budowie domu?

Co warto wiedzieć o ławach fundamentowych przy budowie domu?

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku jest fundament. W przypadku domów jednorodzinnych inwestorzy mogą wybierać szybkie w tworzeniu płyty fundamentowe czy też niebywale stabilne i znacznie tańsze ławy fundamentowe ze ścianami. Obecnie to na nie stawiają inwestorzy. Ławy fundamentowe są uniwersalne w zastosowaniu. Nadają się przy domach wielkopowierzchniowych o kilku kondygnacjach, jak i dla obiektów parterowych. Takie posadowienie wybierane jest jednak wtedy, kiedy grunt jest stabilny i nośny. Co jeszcze warto wiedzieć o ławach fundamentowych?

Czym są ławy fundamentowe i z czego się je tworzy?

Ławy fundamentowe to stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu systemy posadowienia między innymi dla domów jednorodzinnych, które stanowią pozimowe żelbetowe belki. Tworzą one swoisty obrys budynku i stanowią podstawę dla ścian fundamentowych tworzonych z pustaków zasypowych, betonu wylewanego zbrojonego czy bloczków betonowych.

Jeśli chodzi zaś o konstrukcję ław fundamentowych, ich rozmiar, posadowienie, rodzaj betonu oraz stali, a także głębokość dokładnie określone muszą być w projekcie domu jednorodzinnego. Architekci uwzględniają przy tym nośność gruntu, obciążenia całego budynku, jego powierzchnię i kubaturę, a nawet strefę klimatyczną czy poziom wód gruntowych. W Polsce ławy fundamentowe przeważnie tworzy się z betonu w klasie C16/20 ze zbrojeniami stalowymi tworzonymi z 4 prętów o średnicy kilkunastu centymetrów. Materiały najwyższego standardu zawsze oferuje przy wykonywaniu ław fundamentowych firma S-A BUDOWNICTWO, która specjalizuje się w budowach domów do stanu surowego otwartego. Przedsiębiorstwo działa w Bolesławcu i całym województwie dolnośląskim.

Trzy rodzaje ścian fundamentowych

Jak już wspomniano, konstrukcja ławy fundamentowej to również ściana. Można ją wykonać w różnych technologiach budowlanych i z różnych materiałów. Pierwszym rozwiązaniem jest murowanie jej z bloczków betonowych. Wyróżniają się one wysoką odpornością na ściskanie, lecz podatne są na działanie wody. Ważne jest wtedy to, by wykonać solidną hydroizolację pionową całej ściany fundamentowej. Zaletą bloczków betonowych jest zaś to, że nie wymagają one szalunków.

Drugim sposobem tworzenia ścian ław fundamentowych jest wykorzystanie pustaków zasypowych. Po ich wymurowaniu są one wypełniane mieszanką betonową, która tworzy od wewnątrz niemalże monolityczną konstrukcję. Wzmocniona jest ona dodatkowa tzw. szalunkiem traconym. Warto wiedzieć, że taka technologia tworzenia ścian fundamentowych gwarantuje ich wysoką jakość. Mur jest wytrzymały i dobrze zabezpieczony przed wodą. Przenosi on również ponadstandardowe obciążenia.

Najlepszymi własnościami technicznymi wyróżniają się jednak ściany fundamentowe monolityczne, które wylewane są betonem zbrojonym. Często wybiera się go w gatunku wodoszczelnym, dzięki czemu konstrukcja świetnie sprawdza się na działce o wysokim poziomie wód gruntowych. Monolityczne ściany fundamentowe wymagają jednak deskowania, co wydłuża czas prac.

Zalety domów na ławach fundamentowych

Zalet ław fundamentowych jest bardzo dużo. Przede wszystkim są to konstrukcje niebywale wytrzymałe, również na działanie wody. W łatwy sposób tworzy się je przy niskich kosztach i umiarkowanym czasie wszystkich prac. Ponadto problemem nie stanowi przygotowanie dla nich dobrego systemu hydroizolacji poziomej i pionowej.

Ławy idealnie nadają się też niemalże na każdym rodzaju gruntów nośnych występujących na działkach budowlanych w Polsce. Najczęściej przy ziemiach wysadzinowych o wiele korzystniejszy jest zaś wybór ławowych fundamentów tradycyjnych od coraz popularniejszych płyt fundamentowych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas