Materiał Partnera Zastosowania żwiru na placach budowy

Zastosowania żwiru na placach budowy

Żwir jest jednym z powszechniejszych kruszyw stosowanych w budownictwie. Jest łatwo dostępny, ponieważ w Polsce występuje wiele złóż tego materiału, a dzięki temu jest też stosunkowo tani. Na placach budowy wykorzystuje się go podczas wielu czynności, na kilku różnych etapach realizacji. W jakich konkretnie sytuacjach żwir znajduje swoje zastosowanie?

Żwir jako składnik betonu

Beton przygotowuje się ze składników takich jak woda, cement, piasek i żwir. Ostatni składnik jest bardzo ważny i może stanowić od 65% do 80% mieszanki betonowej. Do jej stworzenia wykorzystuje się różne rodzaje żwiru, może być on pochodzenia rzecznego lub ze złóż gruntowych, wielkość jego ziaren nie powinna jednak przekraczać 40 mm. Najlepiej, żeby ziarna miały kształt zbliżony do kuli, ponieważ beton powstający z takiego żwiru jest bardziej wytrzymały. Pozostałe właściwości tego kruszywa to duża twardość, odporność na mróz i wytrzymałość na ściskanie oraz mała nasiąkliwość. Wykorzystanie żwiru o takich parametrach gwarantuje wysoką trwałość betonu.

Beton, a więc i żwir, na budowie wykorzystuje się do zalewania fundamentów, posadzek, stropów i nadproży. Powstają z niego również bloczki ścienne, których używa się do stawiania ścian nośnych i działowych, oraz bloczki kominkowe. Beton kojarzy się przede wszystkim z etapami powstawania budynków, jednak dużą popularność zyskuje też przy wykończaniu pomieszczeń, na przykład w postaci surowej ściany ozdobnej, oraz do dekoracyjnych elementów ogrodowych.

Inne sposoby wykorzystania żwiru na budowie

O sposobach na wykorzystanie żwiru podczas budowy mówi pracownik firmy Complex Car, która w swojej ofercie posiada szeroki wybór kruszyw:

Nasz żwir sprzedajemy różnym klientom, zarówno indywidualnym, który budują lub wykańczają domy jednorodzinne, jak i większym inwestorom do dużych przedsięwzięć. Stąd wiemy, że sposobów na wykorzystanie żwiru na budowach jest wiele, oprócz betonu, może on stanowić składnik mas bitumicznych, które są warstwą izolacyjną chroniącą na przykład przed wilgocią. Ostatnio coraz popularniejsze staje się wykorzystanie żwiru przy budowie dachów płaskich, jego rolą jest dociskanie pozostałych warstw.

Żwir znajduje swoje zastosowanie od początku budowy po wykończenie. Wykorzystuje się go nawet jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby umocnić grunt, na którym ma stanąć dom mieszkalny, lub do tworzenia nasypów. Sprawia to, że żwir jest uniwersalnym kruszywem o wielu zastosowaniach. Na szczęście w Polsce jest wiele źródeł jego pozyskania, należy jednak pamiętać, że aby otrzymać satysfakcjonujący i trwały efekt końcowy, trzeba decydować się na żwir najwyższej jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas