Materiał Partnera Zalety i wady instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Zalety i wady instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Rozwój technologii budowlanych oraz grzewczych sprawia, że popularność zyskują mniej tradycyjne rozwiązania. Do takich należy wodne ogrzewanie podłogowe, którego liczne zalety sprawiają, że coraz częściej jest wykorzystywane w nowoczesnym budownictwem. Ma ono jednak też wady, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na montaż tego rodzaju instalacji.

Powody popularności

Budowa domu wiąże się z dokładnym planowaniem kosztów samej inwestycji, ale też związanych z jej późniejszym użytkowaniem. Związane są one głównie z pracą instalacji grzewczych i energetycznych. W doborze i montażu optymalnego rozwiązania pomoże nam Hydro-Went.

Istnieje kilka powodów, dla których wodne ogrzewanie podłogowe jest tak atrakcyjnym rozwiązaniem. Pierwszym z nich jest fakt, że straty ciepła w nowo wybudowanych domach są niewielkie, więc sprawdzi się w nich instalacja o niedużej wydajności. Coraz częściej też wybierane są niskotemperaturowe źródła ciepła, takie jak kolektory słoneczne, kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. Świetnie współpracują one z ogrzewaniem podłogowym.

Materiały, z jakich wykonywane są elementy instalacji, cechują się coraz lepszą jakością, co wpływa na trwałość systemu grzewczego oraz jego długoletnią niezawodność.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest estetyka wykonania. Instalacje hydrauliczne doprowadzające ciepłą wodę znajdują się pod pokryciem podłogi i są całkowicie niewidoczne. Zwiększa to też możliwości aranżacyjne pomieszczeń.

Dzięki umieszczeniu instalacji grzewczych w podłodze uzyskujemy też równomierny rozkład ciepła na całej przestrzeni – to dobra alternatywa dla powstających wokół grzejników stref nadmiernego ciepła.

Inwestycja w ogrzewanie podłogowe to również inwestycja na lata. Odpowiednio położona i eksploatowana instalacja będzie nam służyć przez długie lata. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego systemu jedynie miejscami – w pojedynczych pomieszczeniach zamiast w całym mieszkaniu – jako uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania i grzejników.

Wady ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe ma jednak swoje wady. Przed wyborem tego rozwiązania musimy je przeanalizować i zdecydować, czy nie przewyższają one w naszej sytuacji zalet. Po ułożeniu posadzki niemożliwe będą zmiany w instalacji, a koszt jej wykonania może być nawet do 40% większy niż instalacja grzejników. Instalacja nie może znaleźć się pod meblami, więc musimy zaplanować aranżację wnętrza jeszcze przed jej położeniem.

Ponadto, długo trwa nagrzewanie podłogi do momentu, w którym zaczyna ona oddawać ciepło oraz czas jej stygnięcia.

Podziel się