Materiał Partnera Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji sanitarnych?

Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji sanitarnych?

Praktycznie każdy budynek posiada różnego rodzaju instalacje sanitarne. Można by powiedzieć, że są to jedne z najważniejszych elementów znajdujących się w budynku. Gdyby nie instalacje sanitarne, niemożliwe byłoby korzystanie z toalety albo ogrzanie pomieszczenia. To pokazuje, jak ważną rolę odgrywają instalacje sanitarne. Co warto o nich wiedzieć? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Czym jest instalacja sanitarna?

Instalacją sanitarną nazywamy zespół instalacji budowlanych znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz budynku, w zakresie takich mediów jak: woda, powietrze i gaz.

Do instalacji sanitarnych zaliczamy m.in.:

  • instalację wodną
  • instalację kanalizacji
  • instalację grzewczą
  • instalację gazową
  • … i wiele innych.

Instalacja sanitarna i jej rodzaje

Wyróżniamy kilka podstawowych typów instalacji sanitarnej. Jednym z nich - jak już wyżej wspomnieliśmy - jest instalacja wodociągowa (wodna). Jej celem jest doprowadzenie zdatnej do spożycia ciepłej i zimnej wody punktów poboru znajdujących się w środku budynku, czyli kuchnia, łazienka lub toaleta.

Kolejnym rodzajem jest instalacja kanalizacyjna. Jej zadaniem jest odprowadzenie zużytej wody oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej. Innym typem jest instalacja grzewcza - jej celem jest dostarczenie ciepła do wnętrza budynku. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest CO - czyli centralne ogrzewanie.

Wyróżniamy także instalację gazową, której zadaniem jest doprowadzenie gazu do urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku. Ostatnim już podstawowym typem instalacji jest instalacja wentylacyjna. Głównym zadaniem takiej instalacji jest doprowadzenie do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz.

Komu zlecić montaż instalacji sanitarnej?

Na rynku działa wiele firm zajmujących się montażem instalacji sanitarnych. Jedną z nich jest Nts Daria Poczta. Pracownicy tej firmy posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia, a ponadto cechują się dużym doświadczeniem i imponującą wiedzą na temat instalacji.

Wybierając firmę do montażu instalacji, warto zwrócić uwagę na to, aby nie była to przypadkowa firma montażowa. Montaż np. instalacji gazowej wymaga konkretnych uprawnień, a także umiejętności, które nie każdy posiada. Dlatego też podczas wyboru warto rzucić okiem, jakimi opiniami cieszy się dana firma. Ponadto, jeśli już dokonaliśmy wyboru, przed podpisaniem umowy warto porozmawiać z fachowcami, aby móc ustalić wszystkie najważniejsze kwestie.

Jak możemy wyżej zauważyć, instalacja sanitarna to niezbędny element każdego budynku. Należy jednak pamiętać, aby jej montaż powierzyć jedynie profesjonalnej firmie montażowej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że cały proces przebiegnie prawidłowo.

Opracowanie:

Nts Daria Poczta

Krotoszyn , Przemysłowa 14

Podziel się