Materiał Partnera Zalety instalacji ogrzewania podłogowego w domu?

Zalety instalacji ogrzewania podłogowego w domu?

Sezon jesienno-zimowy stawia przed właścicielami domów jednorodzinnych wiele dylematów dotyczących izolacji cieplnej budynku oraz sposobu ogrzewania. Rozważając modernizację instalacji lub wybierając ją do budowanego obiektu, warto rozważyć opcję ogrzewania podłogowego. Jego montaż przekłada się na oszczędności w budżecie, a także stanowi ekologiczne rozwiązanie. Jako czynnik roboczy wykorzystuje energię elektryczną lub wodę.

Działanie ogrzewania podłogowego

Taki rodzaj instalacji grzewczej jest typem tak zwanego ogrzewania płaszczyznowego, czyli niskotemperaturowego. Ciepło dociera do wnętrza poprzez ściany, sufity lub właśnie podłogę dzięki zamontowanym w przegrodach elementach grzejnych. Do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu potocznie nazywana podłogówka korzysta z promieniowania cieplnego. Oznacza ono promieniowanie elektromagnetyczne, które emitują naładowane cząstki na skutek ruchu termicznego materii. Ogrzewanie wodne wykorzystuje sieć rur umieszczonych pod posadzką, którymi przemieszcza się woda ogrzewana w kotłowni przez pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny. W ten sposób podłoga ociepla się do temperatury o kilka stopni wyższej niż tej panującej w pomieszczeniu. W związku z tym, że powierzchnia emitująca temperaturę jest większa, nie wymaga ona podgrzania do takiej wysokiej wartości jak w przypadku kaloryferów. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacyjne. Są zdecydowanie mniejsze przy utrzymaniu takiego samego komfortu termicznego wnętrza.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ze względu na czynnik roboczy, system płaszczyznowy można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich wykorzystuje energię elektryczną. Składa się ze specjalnych cienkich folii grzewczych lub mat oraz sieci kabli. Nie wymaga on wylewania grubej warstwy betonu do sprawnego działania. Ponadto dzięki jego zastosowaniu, istnieje możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Drugi typ to ogrzewanie podłogowe wodne, które, tak jak wyżej zostało wspomniane, korzystają z podgrzewanej cieczy przez urządzenia znajdujące się w kotłowni. Kładzione w posadzce rury mogą być wykonane z miedzi lub tworzywa sztucznego. Wylewka musi być zdecydowanie grubsza, aby z powodzeniem ukryć całą instalację. Sprawny obieg wody wymaga także instalacji pomp. Niemniej jednak taki system jest tańszy w użytkowaniu od elektrycznego. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj padnie wybór, powinien być on ułożony przez specjalistów, na przykład firmę montażową instalacji Irmar znajdującą się w Zebrzydowej.

Zalety systemu ogrzewania podłogowego

Największa korzyść to przede wszystkim oszczędność w kosztach ogrzewania. W zależności od wybranego typu podłogówki mogą być one większe lub mniejsze, jednak redukcja opłat będzie wynosić ok. 10% w odniesieniu do całego sezonu grzewczego. Ponadto to świetne rozwiązanie dla alergików. Wykorzystywane promieniowanie cieplne nie wprawia powietrza w tak intensywny ruch, a to z kolei sprawia, że kurz nie unosi się w górę. Montaż płaszczyznowych systemów grzewczych pozwala także na swobodniejszą aranżację wnętrz ze względu na brak widocznych grzejników. Taki wybór to także ukłon w stronę środowiska i ekologicznego działania, ponieważ sprzyja ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo temperatura dzięki sporej powierzchni grzewczej rozkłada się równomiernie, co w znacznym stopniu poprawia komfort cieplny, a przy okazji nie powoduje efektu suchego powietrza wewnątrz budynku.

Opracowanie:

Irmar FHU Ireneusz Pisarski

Zebrzydowa 248c

Podziel się