Materiał Partnera Wznowienie granic działki - na czym polega?

Wznowienie granic działki - na czym polega?

Czasami granice bywają sporne, a sąsiedzi nie mogą dojść do ładu z tym, jak powinna prawidłowo przebiegać granica działki. W takiej sytuacji można się kłócić w nieskończoność… albo zdecydować się na geodezyjne wznowienie granic! Co to oznacza i jak wygląda cały proces? Zobacz, czy to rozwiązanie także dla ciebie!

Wznowienie granic działki

O to, jak wygląda proces wznowienia granic działki zapytaliśmy eksperta z biura geodezyjnego Gux Zakład Usług Technicznych Marek Gogacz z Lublina. Proces ten polega na odnowieniu granic, które zostały zatarte w wyniku zmian ogrodzenia lub też uszkodzenia albo zaginięcia znaków geodezyjnych wyznaczających oddzielne nieruchomości. Wznowienie granic polega więc na ponownym “odświeżeniu” granic, które już wcześniej zostały ustalone. Jest to proces odmienny od procesu ustalania granic, który stosowany jest wtedy, kiedy granice działki nigdy nie były wytyczone.

Wznowienie granic może być bardzo praco i czasochłonnych zadaniem, ponieważ należy odnaleźć wiele dowodów wskazujących na wcześniejszy przebieg granicy nieruchomości. Dowodami w sprawie będą starte mapy, ale także znaki graniczne. Jest to czynność techniczna, którą wykonuje geodeta wybrany przez właściciela nieruchomości.

Jak wygląda podział działki przez geodetę?

Wybrany przez właściciela działki geodeta ma za zadanie ustalić to, jak naprawdę powinna przebiegać granica. Musi to być przede wszystkim geodeta, który ma stosowne uprawienia do wykonywania takich prac z zakresu geodezji i kartografii. Przed rozpoczęciem działań musi on zgłosić chęć rozpoczęcia prac geodezyjnych do miejscowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, dopiero wtedy może działać w wyznaczeniem granic.

Na podstawie wiarygodnej dokumentacji geodeta przygotowuje pomiar działki, nanosi granice na aktualną mapę w celu jej aktualizacji. Po dokończeniu mapy i stosownych operatów całość przekazywana jest do miejscowego wydziału geodezji w starostwie powiatowym. Tam różnice są nanoszone na wszystkie mapy i dochodzi do aktualizacji.

Geodeta w trakcie swojej pracy umieszcza też nowe znaczniki granic działki, aby w przyszłości uniknąć dalszych problemów z ustalaniem tego, gdzie prebiegają granice. W ten sposób już na miejscu będzie można sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się nowo ustalona granica pomiędzy dwiema nieruchomościami.

Geodezyjne działania w zakresie wznowienia granic działki mają sens, szczególnie w sytuacjach, kiedy sąsiedzi nie mogą się między sobą dogadać. Ten proces pomoże rozwiązać konflikty raz na zawsze!

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas