
Jak wygląda rola geodety podczas budowy domu jednorodzinnego?
Budowa i remontW trakcie realizacji inwestycji budowlanej niezbędna jest obecność geodety. Współpraca rozpoczyna się już od momentu zakupu gruntu i trwa aż do oddania budynku do użytku. Jak zatem przebiegają prace geodezyjne na budowie? Co należy do zadań geodety? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Moment zakupu działki
Zanim kupimy grunt, musimy upewnić się, czy możemy na nim wybudować nasz wymarzony dom. I w tej sytuacji niezbędna będzie pomoc geodety. Specjalista taki jak np. geodeta Marek Gogacz prowadzący Zakład Usług Technicznych Gux sprawdzi, jak wygląda dokładny przebieg granic działki, które znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy.
Zatrudnienie geodety przed zakupem działki może nas przestrzec przed poniesieniem kosztów finansowych. Może się bowiem okazać, że nie ma dokumentów geodezyjno-prawnych, które opisują przebieg granic. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że do finalnej ceny za grunt dojdzie także kwota ustalenia granic.
Mapa do celów projektowych
Jednym z najważniejszych etapów prac geodezyjnych przy budowie domu, jest wykonanie mapy do celów projektowych. Dzięki takiej informacji architekt będzie mógł zaplanować osadzenie budynku na działce. Dokument zawiera linie graniczne terenów, linie zabudowy, obiekty przyrodnicze i wiele innych.
Wytyczenie budynku
Kolejnym procesem, przy którym niezbędne są usługi geodezyjne, jest wytyczenie budynku. Polega to na ustaleniu punktów przecięcia osi konstrukcyjnych budynku oraz jego narożników. Zebrane informacje pozwolą zaznaczyć miejsca wykopów pod ławy fundamentowe. Po wytyczeniu ważnych wymiarów dla bryły budynku geodeta sporządza stosowny wpis do dziennika budowy oraz przekazuje inwestorowi szkice wytyczenia.
Przed posadowieniem budynku tyczone będą także elementy zagospodarowania terenu (instalacje zewnętrzne, drogi, ogrodzenia, powierzchnie utwardzone).
Zakończenie budowy - inwentaryzacja powykonawcza
Gdy budynek stanie już w całej swej okazałości, geodeta musi dokonać również pomiaru powykonawczego budynku. Jest to nic innego jak swoista inwentaryzacja, która polega na dokładnym wymierzeniu powstałego obiektu oraz naniesieniu na mapę wszystkich przyłączy instalacji.
Etap ten jest kluczowy do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku. Sporządzona dokumentacja zawiera wyniki obejmujące inwentaryzację powykonawczą.