Materiał Partnera Wyrównanie terenu - kiedy, dlaczego i w jaki sposób?

Wyrównanie terenu - kiedy, dlaczego i w jaki sposób?

Wyrównanie terenu to prace ziemne, które przeprowadza się nie tylko podczas budowy domu. Czasem tego typu działanie niezbędne jest na małej powierzchni. Trudno jednak jest zrobić to wyłącznie własnymi siłami. Jak wygląda wyrównanie terenu, na jakie etapy się dzieli oraz jakie materiały, urządzenia i maszyny są potrzebne do jego przeprowadzenia? Gdzie szukać fachowców do takich prac?

Rodzaje wyrównania terenu

Pomysł na wyrównanie terenu i ogólne zagospodarowanie działki jest kluczowy, aby rozpocząć wszelkie prace ziemne. Przy szczególnie nierównym terenie trzeba zdecydować, czy ma być on podwyższony, czy obniżony.  W tym pierwszym przypadku niezbędne będzie naniesienie kolejnych warstw gruntu, a w drugim wywiezienie go. Mądrze rozplanowane prace ziemne pozwolą na minimalizację wywozu lub zakupu materiału poza działkę. Jeśli równanie terenu jest uwzględnione w projekcie, samo wywożenie czy dostarczanie gruntu nie wymaga pozwoleń.

Potrzebne maszyny i materiały

Wyrównanie terenu pod inwestycje wymaga ciężkiego sprzętu. Natomiast prace ziemne na małą skalę można wykonać w każdej chwili, używając mniejszych wersji przede wszystkim koparko-ładowarek. Wynająć je można od przedsiębiorstwa świadczące usługi budowlane należącego do Anny Wasiak z Głowna. Od razu można też zamówić obsługujących maszyny fachowców.

Do wyrównania terenu będą potrzebne też żwir i piasek. Lepiej nie ukrywać w ziemi gruzu, ani też humusu czy torfu, ponieważ ziemia – niezależnie czy na małym, czy dużym terenie – będzie bardzo niestabilna. Jeśli z kolei po wykopach surowiec zostanie, można wykorzystać go do innych prac, wywieźć lub – w niektórych przypadkach – zaproponować go jako część rozliczenia firmie budowlanej.

Sposoby wyrównywania gruntu

Wszelkie prace związane z równaniem terenu powinny zacząć się od pracy geodety. To on dokładnie określi i oznaczy miejsce, w którym będą pracowały maszyny budowlane. Dopiero później na działkę może wjechać ciężki sprzęt lub minikoparka.

Podczas wykopów początkowo usuwa się humus, a następnie ziemię w wyznaczonym obszarze. Jeśli prace będą trwały kilka dni, a pogoda jest deszczowa, skarpy należy zabezpieczyć folią. Należy pamiętać, aby dokładnie trzymać się projektu oraz granic wyznaczonych przez geodetę!

Tworzenie pagórków powinno nastąpić po wykopach, aby wykorzystać wybraną podczas nich ziemię. Pozwoli to na duże oszczędności. Do pagórków, których nachylenie nie jest większe, niż 45 stopni nie potrzebne jest żadne umocnienie. W innym przypadku trzeba pomyśleć o palisadzie, a nawet murku. Przed podwyższeniem terenu także trzeba najpierw zdjąć warstwę humusu, a następnie powoli i dokładnie rozprowadzać ziemię.

Aby usunąć pagórek potrzebna będzie koparka, która warstwa po warstwie zniweluje wzniesienie, zaczynając od góry. Na końcu trzeba dokładnie wyrównać teren, aby nie pojawiły się żadne zagłębienia, w których w przyszłości może gromadzić się woda opadowa.

Opracowanie:

Anna Wasiak

Głowno , Łódzka 6

  • tel. 607 468 876

Podziel się