Materiał Partnera Wyburzenia budynków. Formalności i techniczna strona prac

Wyburzenia budynków. Formalności i techniczna strona prac

Zadbany ogród, pełny drzew i krzewów owocowych, urokliwa altanka i hamak przymocowany do wiekowego orzecha. A dalej stary, zniszczony budynek szpecący użytkowaną działkę. Niejednokrotnie mamy do czynienia z taką sytuacją. Jedyne wyjście – wyburzenie często niebezpiecznego, zawalającego się obiektu stanowiącego zagrożenie dla otoczenia. Co należy wiedzieć chcąc dokonać rozbiórki? Komu powierzyć te prace?

Formalna strona wyburzenia

Decydując się na wyburzenie bezużytecznego budynku należy pamiętać o niezbędnych do załatwienia formalnościach z tym związanych, określone w  przepisach prawa budowlanego. Fakt świadczący o tym, że jesteśmy właścicielami posesji, na której znajduje się opustoszały obiekt, nie daje nam swobody w podejmowaniu decyzji. Pierwszą kwestią jest zgłoszenie takich czynności lub konieczność uzyskania pozwolenia. Na własną rękę możliwa jest rozbiórka budynku o powierzchni nie większej niż 25 m2, np. altany czy oranżerii, której budowa nie wymagała pozwolenia. Inaczej jest w przypadku, gdy obiekt ma status zabytku lub jego wysokość przekracza 4,80 m. Zgłoszenie wyburzenia do odpowiednich organów (Starostwo Powiatowe lub Urząd Gminy) konieczne jest wtedy, gdy wysokość budynku wynosi mniej niż 8 metrów, a jego odległość od działki jest mniejsza niż połowa jego wysokości. We wszystkich innych przypadkach, np. gdy budynek mierzy minimum 8 metrów, stoi zbyt blisko działki, lub wówczas gdy jego powierzchnia przekracza 25 m2, należy się starać o pozwolenie na rozbiórkę, z którym wiąże się najwięcej formalności. Do wniosku dołączonych musi być wiele druków i dokumentów, m. in. zgodę właściciela obiektu, opis i zakres wykonywanych prac rozbiórkowych, sposoby zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, pozwolenia innych organów, np. w przypadku, gdy rozbiórka ma wpływ na środowisko. Wyjątkiem jest sytuacja, w której stan budynku stwarza realne niebezpieczeństwo dla otoczenia. Wówczas rozbiórki można dokonać bez zezwoleń.

Techniczny aspekt wykonywanych prac

Po uporaniu się z wszystkimi formalnościami, kolejnym etapem jest decyzja, co do sposobu rozbiórki. W wielu przypadkach prace ręcznie mogą okazać się niewystarczające. Firma Adbud gwarantuje fachowe usługi przy użyciu profesjonalnego sprzętu, np. koparek, młotów wyburzeniowych czy niwelatorów. Specjaliści zadbają o najważniejszą kwestię, czyli zabezpieczenie terenu wokół burzonego obiektu, tak by nie uszkodzić znajdujących się obok zabudowań. Trzeba także wiedzieć, że co innego oznacza rozbiórka, co innego wyburzenie. Wielu przypadkach używa się tego określenia zamiennie, jednakże formalnie znaczą co innego. Pierwsze z nich odnosi się do sytuacji, w której pewne części konstrukcji można jeszcze wykorzystać, drugie zaś oznacza zrównanie z ziemią niechcianego budynku.

Podziel się