Materiał Partnera Najczęstsze błędy wykonawcze przy tworzeniu nawierzchni z kostki

Najczęstsze błędy wykonawcze przy tworzeniu nawierzchni z kostki

Kostka brukowa to materiał, który przeznaczony jest zarówno na podjazdy, jak i na ścieżki bądź alejki. Jeśli jest prawidłowo ułożona, nie tylko zdobi teren, lecz także umożliwia w pełno funkcjonalne korzystanie z nawierzchni. Jednak oszczędności kosztem projektu, niewłaściwe ustalenie poziomu, a także wiele innych błędów sprawiają, że nawierzchnia z kostki nie tylko jest nieestetyczna, ale także traci na funkcjonalności. Przekonaj się, co należy zrobić, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów brukarskich.

Rezygnacja z projektu i błędy w układaniu

Projekt to jeden z kluczowych elementów wykonywania nawierzchni z kostki, zwłaszcza w sytuacjach, gdy kostka ma zostać ułożona w jakiś finezyjny wzór. Dokładne jej zaplanowanie przeniesie się na estetykę nawierzchni, określenie liczby potrzebnego materiału, a także dobór parametrów kostki, w tym szczególnie istotnej grubości.

Często popełnianym błędem przy układaniu kostki brukowej jest brak zachowywania 3 mm odstępów, co sprawia, że kostka jest bardziej narażona na zmiany kształtów. Na etapie montażu bardzo ważnym elementem jest natomiast ustalenie poziomu kostki.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący firmę świadczącą usługi brukarskie PHU MABUD

Kostka brukowa powinna znajdować się na równi z trawnikiem i wystawać nieco ponad poziom rabat kwiatowych. Umożliwi to wygodne koszenie trawy i estetyczny wygląd całej kompozycji.

Źle dobrana grubość oraz brak odprowadzenia wody

Jednym z poważniejszych błędów popełnianych przy układaniu kostki brukowej jest niewłaściwe dobranie jej grubości. Warto pamiętać, że ten parametr, w przeciwieństwie do wielkości kostki, nie zależy wyłącznie od oczekiwań inwestora, lecz także od obciążeń.

Najczęstszy błąd dotyczy użycia zbyt cienkiej grubości. Na podjazdy samochodowe, używane także przez cięższe auta sprawdzi się kostka o grubości od 8 do 10 centymetrów.

Z kolei na ścieżki piesze wystarczy produkt o grubości 4 cm. Warto także pamiętać o kwestii odprowadzania wody. Ułożenie kostki brukowej zarówno na ścieżkach, jak i podjazdach musi pozwalać na dobre odprowadzanie wody. Optymalny spadek wynosi 3%, a jego kierunek powinien iść w przeciwną stronę niż zabudowania. To sprawi, że woda nie będzie zalegała przy budynku.

Nieprawidłowe zagęszczenie

Jednym z błędów, mogących doprowadzić do porysowania, a także uszkodzenia kostki jest nieprawidłowe zagęszczenie. Nawierzchnie wykonane z kostki powinny być zagęszczone specjalnym wibratorem płytowym. Przy jego zastosowaniu niezbędne jest użycie dodatkowych podkładek elastycznych, które zapobiegną powstawaniu rys, a także możliwych odbarwień. Brak tych osłon może spowodować odpadanie wierzchniej warstwy kostki brukowej. Aby się tego ustrzec, należy zatrudnić doświadczonego i certyfikowanego wykonawcę, który posiada nie tylko niezbędny sprzęt, ale także doświadczenie i wiedzę w zakresie kładzenia kostki brukowej.

Podziel się