Artykuł sponsorowany Wybór zakładu kominiarskiego – czym się kierować?

Wybór zakładu kominiarskiego – czym się kierować?

Choć nie wszyscy wierzą w to, że spotkanie kominiarza przynosi szczęście, to z pewnością jego wizyta znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania instalacji kominowej i użytkowanie urządzeń grzewczych. Korzystanie z usług kominiarskich jest niezbędne także z uwagi na obowiązujące przepisy, ważne jednak, by świadczył je rzetelny i sprawdzony zakład kominiarski. Przed zaproszeniem kominiarza warto więc zweryfikować jego uprawnienia.

Dlaczego korzystanie z usług kominiarskich jest niezbędne?

Dobry stan przewodów kominowych oraz wentylacyjnych jest ważny dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także zdrowia i życia użytkowników. Prawidłowe odprowadzanie gazów powstających podczas pracy urządzeń grzewczych – pieców, kominków albo kotłów centralnego ogrzewania pozwala na uniknięcie zatruć ich toksycznymi składnikami – stanowiącymi zagrożenie przy większych stężeniach tlenkach siarki lub azotu, a także dwutlenkiem węgla i tlenkiem węgla zwanym czadem. Dbanie o usuwanie gromadzących się wewnątrz przewodów kominowych łatwopalnych substancji smolistych oraz sadzy zapobiega wybuchowi pożaru, którego efektem może być rozsadzenie przewodu kominowego lub jego nagrzanie się do bardzo wysokiej temperatury przekraczającej nawet 1000°C i w efekcie zapłon drewnianej konstrukcji więźby dachowej, materiałów izolacyjnych, pokrycia dachowego lub innych elementów budynku. Sprawna wentylacja z kolei umożliwia wymianę powietrza, daje możliwość utrzymywania optymalnej wilgotności, a także zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni – wylicza specjalista z Zakładu Usług Kominiarskich Janusza Mitasa, wykonującego pełen zakres prac kominiarskich.

Regularne sprawdzanie stanu technicznego instalacji kominowej i systemu wentylacyjnego jest niezbędne w ramach corocznych przeglądów budowlanych, które powinny być wykonywane w domach i obiektach użytkowych zgodnie z zapisami Prawa budowlanego. Poza nimi każdy użytkownik urządzenia grzewczego na podstawie przepisów przeciwpożarowych jest zobowiązany do zlecenia przeglądu kominiarskiego, który wiąże się ze sprawdzaniem szczelności komina, czyszczeniem jego wnętrza i działania podłączonych do niego urządzeń grzewczych. W przypadku korzystania z paliw stałych – węgla kamiennego lub brunatnego, drewna, pelletu drzewnego i brykietów czy też rozmaitych typów biomasy w postaci agropelletu ze słomy, ziarna albo łupin – wizyta kominiarza powinna się odbywać przynajmniej cztery razy w roku. Jeśli natomiast źródłem ciepła jest piec gazowy lub zasilany olejem opałowym kominiarz musi przeprowadzić przegląd i czyszczenie co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Kominiarz musi być wezwany także do odbioru komina, a uzyskany protokół kominiarski jest niezbędny przy uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. W ramach odbioru kontrolowane są kwestie formalne – zgodność instalacji kominowej z projektem oraz dokumentacja użytych materiałów. Kominiarz weryfikuje wykonanie poszczególnych elementów, zwracając uwagę na ich szczelność i drożność, a także zgodność z obowiązującymi przepisami, jeśli chodzi o wymiary oraz rozprowadzenie różnych fragmentów przewodów, jeśli podłączonych do komina urządzeń grzewczych jest więcej. Sprawdzany jest ciąg kominowy, działanie wentylacji oraz podłączenie kotła, pieca albo kominka. Podczas całej procedury znaczenie mają również odległości instalacji kominowej od elementów konstrukcyjnych budynku czy wykonanie odpowiednich osłon termicznych przy kontakcie z materiałami palnymi.

Jak wybrać odpowiedniego kominiarza?

Skrupulatne wykonanie wszystkich obowiązków związanych z przeglądami budowlanymi i kominiarskimi chroni przed możliwymi sankcjami w postaci grzywny albo mandatu. Posiadanie wymaganej dokumentacji będzie też niezbędne w przypadku występowania o wypłatę ubezpieczenia z tytułu pożaru. Brak potwierdzenia przeprowadzenia odpowiednich czynności może być podstawą do tego, by firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania. Natomiast brak uzyskania pozytywnego wyniku odbioru komina czy opinii kominiarskiej umożliwiającej przyłączenie dodatkowego urządzenia do systemu odprowadzania dymów lub spalin oznacza z kolei kłopoty z uzyskaniem koniecznych do zasiedlenia budynku zezwoleń.

Warto pamiętać, że wszystkie czynności związane z przeglądami, odbiorami i opiniami kominiarskimi mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające stosowne uprawnienia. Do wystawienia właściwych dokumentów związanych z poświadczeniem wykonania usług kominiarskich niezbędne jest posiadanie tytułu Mistrza Kominiarskiego. Jest on przyznawany przez władze odpowiedniego cechu rzemieślniczego po spełnieniu określonych wymogów formalnych, w tym odbyciu stażu jako czeladnik oraz zdaniu egzaminu zawodowego. Mistrz Kominiarski ma również uprawnienia pozwalające na kontrole systemu kominowego i wentylacji w ramach przeglądów budynków.

Szukając odpowiedniego zakładu kominiarskiego, trzeba zawsze weryfikować, czy prowadząca go osoba posiada tytuł Mistrza Kominiarskiego, co stanowi gwarancję wysokiej jakości usług. Pod uwagę należy też brać doświadczenie zawodowe. Warto pamiętać, że kominiarz może wykonywać swoje zadania w dowolnym miejscu, każdy właściciel czy użytkownik może więc korzystać z usług wybranego przez siebie fachowca, choć jeśli odległość od miejsca realizacji zlecenia będzie większa trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia powiększonych kosztów dojazdu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas