Artykuł sponsorowany Przeglądy kominiarskie w świetle przepisów

Przeglądy kominiarskie w świetle przepisów

W przesądzie, który mówi, że kominiarz przynosi szczęście, niewątpliwie jest ziarnko prawdy. Co prawda, łapiąc się za guzik na widok kominiarza, nie zapewnisz sobie nagłego przypływu gotówki, jednak zapraszając go pod swój dach, uchronisz się przed poważnymi stratami. Regularne przeglądy i czyszczenie komina uchroni twój dom przed ryzykiem pożaru sadzy, a także przed karami, jakie grożą ci za zaniedbanie tego obowiązku.

Przeglądy kominiarskie w domach jednorodzinnych

Zawiłe przepisy prawa często utrudniają ich zrozumienie, co bardzo wyraźnie widać na przykładzie zasad prawidłowego utrzymania stanu technicznego domów jednorodzinnych. Jakie obowiązki spoczywają na właścicielach prywatnych nieruchomości mieszkalnych? Jak często należy dokonywać przeglądów stanu technicznego poszczególnych instalacji?

W Prawie budowlanym próżno szukać wyrażonych explicite przepisów odnośnie przeglądów kominiarskich dla domów jednorodzinnych. Wymagania w tym zakresie wynikają dopiero z interpretacji art. 61 i art. 5, do którego odwołuje się pierwszy z wymienionych. Ustawa stanowi, że właściciel zobowiązany jest do użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem i utrzymywania jej w należytym stanie technicznym i estetycznym. Chociaż zaniedbanie przeglądów technicznych instalacji kominowej nie jest karane z urzędu, problemy pojawią się w sytuacji, gdy zaniedbania te doprowadzą do pożaru. W takim przypadku trzeba liczyć się z odmową wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dlatego przynajmniej raz w roku powinno się dokonywać przeglądu kominiarskiego, obejmującego m.in. kontrolę drożności i szczelności kominów, siły ciągu oraz poprawności działania przewodów wentylacyjnych. W praktyce właściciele domów jednorodzinnych zamawiają takie przeglądy dwa razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu.

Przeglądy kominiarskie w innych obiektach budowlanych

Obowiązki właścicieli i zarządców obiektów budowlanych innych niż domy jednorodzinne w zakresie przeglądów kominiarskich reguluje art. 62 Prawa budowlanego – Kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania. W budynkach o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m2 oraz w budynkach o powierzchni dachu powyżej 1000 m2 kontrolę obejmującą przegląd przewodów dymnych, spalinowych i wentylacyjnych, należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku: do 31 maja i do 30 listopada. Dokumentację z przebiegu kontroli należy dostarczyć do właściwego organu nadzoru budowlanego. Ustawa reguluje również kwestię osób upoważnionych do przeprowadzenia przeglądów. Kontroli przewodów dymnych, a także grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych mogą dokonywać wyłącznie osoby posiadające kwalifikacje mistrza kominiarstwa.

W przeciwieństwie do właścicieli domów jednorodzinnych, osoby, do których odnosi się art. 62 Prawa budowlanego, muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi za niedopełnienie ww. obowiązków – zauważa nasz rozmówca z Zakładu Usług Kominiarskich w Dąbrowie Białostockiej. Grzywna za zaniedbanie przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jednak to nie strach przed karą powinien motywować zarządców nieruchomości do dbałości o instalację kominową. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo budynku i jego użytkowników.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas