Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo czyścić komin?

Jak prawidłowo czyścić komin?

Jeżeli właściciel domu chce czyścić komin z częstotliwością zgodną z przepisami, to musi to robić co kwartał. W tym wszystkim nie chodzi jednak o uniknięcie mandatu, tylko o bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Natomiast obowiązkowa kontrola prawidłowości działania komina powinna odbyć się raz w roku. W ten sposób można uchronić się przed wieloma kłopotami. Jak prawidłowo czyści się komin?

Kto i kiedy powinien czyścić komin?

Według powszechnie panujących opinii powinno się wyczyścić komin tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jednak da się to zrobić również w czasie zimy, zwłaszcza gdy jest długa i mroźna. Nie można też z czyszczeniem czekać do ostatniej chwili przed awarią, gdy wyraźnie widać osłabienie ciągu, a w domu pojawia się dym. Jeżeli w kominku lub w piecu pali się wilgotnym drewnem, to czyszczenie musi być regularne. Nadmiar sadzy może bowiem doprowadzić do pożaru w przewodzie kominowym.

Czyszczenie kominów powinna wykonywać ekipa z renomowanego zakładu usług kominiarskich, takiego jak Zakład Usług Kominiarskich – Mistrz Kominiarski Michał Andrejczyk. Jednak zdarzają się przypadki, gdy właściciel budynku potrafi przeprowadzić tę czynność samodzielnie. Jest to możliwe, ale tylko pod warunkiem trzymania się kilku zasad, zwłaszcza tych mówiących o szczególnej ostrożności.

Co jest potrzebne do czyszczenia komina?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pracy, najlepiej jest pomyśleć o tym już na etapie budowania domu. Wygodną opcją jest właz na dach, umiejscowiony niedaleko komina oraz tak zwana ława kominiarska, po której można łatwo i bezpiecznie przejść w jego pobliże.

Potrzebny sprzęt to kula kominiarska, komplet szczotek i linki metalowe. Przyda się również wiaderko na sadzę, lusterko i latarka. Szczotki kominiarskie powinny być dopasowane do rozmiarów wnętrza komina.

Kolejne czynności przy czyszczeniu komina

Czyszczenie komina rozpoczyna się jeszcze na dole. Trzeba zabezpieczyć kotłownię przed zabrudzeniem oraz odłączyć rurę, która łączy piec lub kominek z przewodem kominowym. Powstałą dziurę najlepiej zatkać mokrą szmatą.

Po tym wszystkim można udać się na dach. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić czy na kominie nie ma ptasich gniazd, a potem spuścić na lince szczotkę kominiarską przywiązaną do kuli. Drugi koniec linki warto zabezpieczyć, przywiązując go do stałego elementu dachu.

W tym momencie można już przystąpić do kilkukrotnego wyszczotkowania całej długości komina, przesuwając szczotkę z obciążeniem tam i z powrotem. Pracę warto przerwać i zejść do kotłowni w celu sprawdzenia, czy przy zatkanym szmatą wylocie nie zgromadziła się strącona szczotką sadza. Jeżeli tak jest, to trzeba ją usunąć. Czynności można powtarzać, aż przy wylocie nie zgromadzi się więcej nieczystości.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas