Artykuł sponsorowany Kiedy wykonywać czyszczenie komina?

Kiedy wykonywać czyszczenie komina?

Sprawny komin jest podstawą każdego budynku, ponieważ odprowadza dym oraz uczestniczy w procesie wentylacji, dlatego należy regularnie dokonywać przeglądów przewodów kominowych. Odkładanie na później czyszczenia lub poszerzania komina jest zagrożeniem dla życia, a w dodatku znacznie podwyższa koszty napraw. Już nawet częściowe zaczopowanie brudem przewodu kominowego zmniejsza jego ciąg, co skutkuje podwyższeniem kosztów grzewczych.

Kiedy wykonywać przegląd i czyszczenie komina?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinniśmy regularnie przeprowadzać czyszczenie komina, tzn. przynajmniej raz na kwartał. Jest to wymóg, który na właścicielach domów jednorodzinnych kładzie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto pamiętać o tym nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Ważne jest nie tylko regularne czyszczenie komina, ale również jego przegląd. Jest to koniecznie, jeżeli chcemy, aby instalacje w budynku działały prawidłowo i by zminimalizować zagrożenie zaczadzeniem oraz ryzyko występowania pożarów. Okresowa kontrola budynku, w której skład wchodzi również sprawdzanie przewodów kominowych, należy do obowiązków właściciela budynku lub jego zarządcy - zauważa specjalista reprezentujący Zakład Kominiarski Adam Orell w Szczecinie.

Przeglądów przewodów kominowych należy wykonywać regularnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.  Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 243 poz. 1623 z 2010 r. ze zmianami) mówi nam, że obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Kontrola ta polega m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Pamiętajmy, aby z czyszczeniem komina nie czekać na ostatnią chwilę, gdy już zauważymy zmniejszenie ciągu i kłęby dymu w naszym domu. Komin powinniśmy czyścić nie tylko przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego, ale o każdej porze roku, szczególnie gdy używamy pieca lub kominka do grzania wody.

Dlaczego czyszczenie komina jest tak ważne?

Komin narażony jest na nieustanne działanie spalin, przez co podlega naturalnym procesom niszczenia, na które należy szybko reagować. Sadza w kominie gromadzi się intensywnie, również podczas prawidłowego korzystania z kotła czy kominka, a już niewielka jej ilość może doprowadzić do pożaru. Smoliste zabrudzenia to sygnał, który może świadczyć o tym, że konieczny jest przegląd, czyszczenie, a nawet naprawa komina. Zwróćmy uwagę na to, że komin znajduje się na zewnątrz budynku i narażony jest na trudne warunki atmosferyczne, np. silny wiatr, skrajne temperatury, czy opady deszczu i śniegu. Czynniki te wpływają negatywnie na komin i powodują jego pęknięcia na powierzchni.

Pamiętajmy, że znacznie surowszą karą za niedopatrzenia przy konserwacji i czyszczeniu przewodów kominowych od mandatu, może być pożar lub zaczadzenie. Czyszczenie komina samemu nie jest trudne, a może uratować życie i zdrowie domowników. Warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. kominiarza ze Szczecina, który za nas wykona czyszczenie i przegląd komina. Usługa taka kosztuje średnio od kilkudziesięciu do dwustu złotych i różni się w zależności od regionu Polski.

Do czyszczenia przewodów kominowych używa się głównie szczotki kominiarskiej, kilkunastometrowej stalowej linki, kuli kominiarskiej mocowanej do szczotki, a nawet latarki i lusterka. Poprzez wybór fachowego kominiarza możemy mieć pewność, że będzie on czuwał nad prawidłowym stanem technicznym naszej instalacji grzewczej i kominowej. A co najważniejsze, może on zauważyć nawet niewielkie oznaki zbliżających się problemów z kominem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas