Materiał Partnera W jaki sposób należy czyścić i pielęgnować okna PCV, aby ich nie zniszczyć?

W jaki sposób należy czyścić i pielęgnować okna PCV, aby ich nie zniszczyć?

Okna PCV są najczęściej wybierane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy budowlane. Choć ich pielęgnacja może wydawać się z pozoru bardzo łatwa, często niszczymy je przez zły dobór środków czystości i gąbek. Profile okienne są wytrzymałe na warunki środowiska, ale nie zawsze radzą sobie z silnymi i żrącymi substancjami chemicznymi. Co robić, aby mieć pewność, że Twoje okna wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat w idealnym stanie?

Jak czyścić okna PCV?

Pierwszym, na co musisz zwrócić uwagę, będzie odpowiedni wybór producenta. Jakość materiałów oraz ogólny sposób wykonania okna ma bardzo duży wpływ na jego trwałość. Firma Damex zajmuje się sprzedażą i montażem okien pochodzących z polskich źródeł. Są one bardzo trwale, gdyż podczas produkcji wybiera się technologie idealnie dostosowane do naszej strefy klimatycznej. Okna PCV myjemy co najmniej dwa razy do roku, jednak aby zawsze dobrze się prezentowały, warto robić to częściej. O rodzaj środków czystości warto spytać producenta, gdyż zwykle mają oni swoje sprawdzone marki, gwarantujące jeszcze dłuższą żywotność okien.

Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie substancji mających właściwości wybielające. I choć usuną skutecznie bród, często profile okienne zaczynają szarzeć lub powstają nieestetyczne plamy. Okna PCV bardzo łatwo uszkodzić mechanicznie za pomocą szorstkich szczotek i gąbek. I choć pęknięte uszczelki łatwo wymienić – porysowanej ramy nie sposób już naprawić. Bardzo często do mycia ramy stosuje się popularne mleczka, a producenci słysząc o tym, tylko łapią się za głowę. Mleczka nie myją, a zeskrobują bród, ścierając tym samym plastik. W przypadku szorowania szyb kończy się to jeszcze gorzej – powstają liczne zarysowania, a z czasem szyba wygląda, jakby ktoś przejechał po niej papierem ściernym.

Przegląd techniczny okien – nie zapominaj o nim!

Oprócz mycia okien ważny jest również regularny przegląd ich stanu technicznego i eliminowanie drobnych usterek, nim wyrządzą duże szkody. Przynajmniej raz do roku skontrolować należy okucia oraz uszczelki. Jeśli jakiekolwiek elementy są wyrobione lub zmurszałe, pozostaje tylko wymiana na nowe.  Żeby tego uniknąć, warto od czasu do czasu wyregulować okno (naturalne jest jego opadanie po jakimś czasie, gdyż konstrukcja cały czas pracuje), a ruchome części nasmarować przy pomocy wazeliny technicznej. Jeśli chodzi o uszczelki, w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć specjalne preparaty, przeznaczone do smarowania uszczelek samochodowych. Wnikają one w ich strukturę, zapobiegając murszeniu oraz pękaniu.

Podziel się