Artykuł sponsorowany Tyczenie budynku z pomocą Biura Geodezji Michała Muchy

Tyczenie budynku z pomocą Biura Geodezji Michała Muchy

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie, które składa się z wielu zadań cząstkowych. Pierwszym krokiem do realizacji celu jest wytyczenie jego fundamentów. Według specjalistów, etap ten jest kluczowy, bowiem ma znaczny wpływ na budowę całości. Tyczenie obiektu warto więc powierzyć doświadczonym geodetom z Biura Geodezji Michała Muchy.

Kilka słów o tyczeniu budynku

Najprościej definiując, tyczenie obiektu to umiejscowienie planowanej konstrukcji na gruncie, zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem. Warto jednak zaznaczyć, że kompetencje, by to zrobić mają jedynie geodeci z odpowiednimi uprawnieniami, np. Biura Geodezji Michała Muchy, którego siedziba znajduje się w Tarnowie, na terenie województwa małopolskiego. Biuro już od 2008 roku oferuje swoim klientom kompleksową obsługę geodezyjną inwestycji. Według przepisów Prawa Budowlanego, należy to zrobić w przypadku każdego budynku, wymagającego pozwolenia na budowę. Oprócz tego, konieczne jest to dla:

  • jednorodzinnych budynków mieszkalnych, w całości stawianych na działce, dla której wykonano projekt,

  • przyłączy gazowych, kanalizacyjnych, wodociągowych, cieplnych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

Jak przebiega geodezyjne tyczenie fundamentów?

Istnieją dwa, podstawowe sposoby geodezyjnego tyczenia fundamentów. Metody dokładnie opisał jeden z pracowników Biura Geodezji Michała Muchy:

W praktyce, wytyczenie przez geodetę fundamentów wymaga wyznaczenia punktów narożnych budynku oraz jego głównych osi nadziemnych i podziemnych. Zadanie to wykonuje się pomocą metody ław ciesielskich. Wówczas, poza obrębem fundamentów budowlańcy stawiają konstrukcję z kołków i poprzecznej deski. Geodeci znaczą położenie osi budynku na ławach za pomocą gwoździ.

Na co geodeta powinien zwrócić szczególną uwagę?

Tyczeniem budynku powinien zająć się doświadczony geodeta np. z Biura Geodezji Michała Muchy. W trakcie prac musi on bowiem zwrócić uwagę na wiele czynników. Przykładowo, kiedy budowa danego obiektu planowana jest nieopodal granic działki, istotne jest zastosowanie się do wymaganych przez przepisy prawa odległości. Warto zaznaczyć, że od prawidłowości wykonania prac zależy w późniejszym czasie jakość konstrukcji budynku. Na samym końcu tyczenia, geodeta powinien więc jeszcze raz dokładnie sprawdzić, czy wszystko zostało zrealizowane według planu – bezbłędnie i dokładnie. Dodatkowo, należy pamiętać, że przebieg prac powinien być udokumentowany szkicem tyczenia oraz wpisem do dziennika budowy.

Tyczenie budynków to nie jedyna usługa oferowana przez Biuro Geodezji Michała Muchy. Firma zajmuje się także tworzeniem map do celów projektowych i innych map geodezyjnych, pomiarami pionowości obiektów, pomiarami poinwentaryzacyjnymi, pomiarami terenowymi, pomiarami przemieszczeń oraz odkształceń budynków, a także podziałami geodezyjnymi nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu.

Opracowanie:

Michał Mucha Biuro Geodezji Pomiary Podziały

Tarnów , Targowa 13 lok. 17

  • tel. 504 146 657

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas