Materiał Partnera
Szkło na balustrady

Szkło na balustrady

Balustrady to jeden z ważniejszych elementów architektonicznych w naszych domach, biurach i wielu innych miejscach. Są to bowiem nie tylko dekoracje, ale przede wszystkim zabezpieczenia. Balustrada chroni przed upadkiem, powinna więc zostać wykonana z wysokiej jakości materiału. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne balustrady szklane.

Z jakiego szkła wykonuje się balustrady?

Szkło dawno przestało być traktowane jako materiał kruchy i niepraktyczny. Nowoczesne technologie i zaawansowane metody obróbki pozwalają na uzyskiwanie niezwykle wytrzymałych gatunków szkła o wielu zaletach i zastosowaniach, w tym również w budownictwie i architekturze, np. do wykonywania balustrad. Balustrada powinna być przede wszystkim bezpieczna. Musi zarówno chronić przed upadkiem, jak i sama w sobie – np. w przypadku rozbicia – nie powinna stwarzać zagrożenia dla użytkowników. Dlatego też nowoczesne balustrady wykonuje się ze specjalnych odmian szkła bezpiecznego. Duża popularnością cieszy się zwłaszcza szkło laminowane typu VSG. Dzięki trwałemu sklejeniu poszczególnych tafli szkła mocną folią PVB, szyba taka jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, a nawet w przypadku rozbicia nie rozsypuje się, chociaż pęka. Laminat podtrzymuje bowiem szkło w miejscu, co eliminuje nie tylko ryzyko związane ze skaleczeniem się, ale także utrzymuje barierkę w miejscu, pozostawiając zamknięte wypełnienie balustrady.

Zalety i zastosowanie balustrad szklanych

Balustrady szklane muszą być nie tylko funkcjonalne, ale powinny także estetycznie się prezentować.

Szkło sprawdza się w tej roli idealnie, pozwalając na projektowanie efektownych balustrad. – Mówi przedstawiciel firmy Wyrób Renowacja Obsadzanie Luster s.c. T. Czerwińska , M. Czerwiński. - Mogą one stanowić połączenie wypełnień szklanych z okuciami z innego materiału, np. stali, jednak modne są również balustrady całoszklane. Estetyczna, gładka i przejrzysta powierzchnia pasuje do każdego wnętrza, czy to domu, czy do biura, ale sprawdzi się również na zewnątrz: przy wejściu do budynku, na balkonie czy tarasie. Warto przy tym zaznaczyć, że szkło nie musi być bezbarwne. Dostępne są też balustrady z kolorowymi taflami, a nawet z elementami graficznymi czy nadrukami. Do nowoczesnych rozwiązań zaliczamy również oświetlenie LED w balustradach szklanych, a także specjalne samoczyszczące powłoki tafli, które samoczynnie usuwają zanieczyszczenia.

Biorąc pod uwagę tak szeroki zakres możliwości projektowych, nie dziwi rosnąca popularność balustrad ze szkła.

Podziel się