Materiał Partnera Systemy alarmowe — inwestycja w bezpieczeństwo

Systemy alarmowe — inwestycja w bezpieczeństwo

Jeśli chcemy poczuć się naprawdę bezpiecznie, przebywając we własnym domu czy też firmie, to warto zainwestować w nowoczesne systemy alarmowe. Mogą nam one przede wszystkim zagwarantować zapobieganie kradzieżom, napadom czy też wszelakim aktom wandalizmu, jak również zapewnić spokój wewnętrzny dzięki świadomości, że nic nam nie grozi. Przedstawiamy najistotniejsze informacje na temat systemów alarmowych.

Czym jest i z czego składa się system alarmowy?

System alarmowy, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem (a w zasadzie zbiorem urządzeń), którego zadaniem jest poinformowanie nas samych oraz służb zajmujących się bezpieczeństwem (np. ochrona lub policja) o zagrożeniu, które pojawiło się w zabezpieczonym obiekcie. Wśród urządzeń, na które składa się cała instalacja alarmowa znajdziemy:

  • centralę alarmową — to komponent, do którego docierają wszelkie sygnały informujące o niebezpiecznych sytuacjach takich jak chociażby włamanie czy próba uszkodzenia mienia. Z tego urządzenia wysyłany jest również sygnał, dzięki któremu na miejscu zdarzenia pojawi się pomoc;
  • klawiaturę numeryczną — dzięki temu elementowi systemu alarmowego możemy ustawić specjalny kod włączający lub wyłączający alarm w danym pomieszczeniu;
  • sygnalizatory i czujniki — te komponenty należą chyba do najważniejszych spraw związanych z systemami alarmowymi, ponieważ to dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć zagrożenie. Elementy takie jak czujniki mogą odpowiadać za pojawiający się ruch, czy wydobywający się gaz bądź zadymienie spowodowane pożarem, zaś sygnalizatory są od tego, by nas o tym powiadomić przy pomocy syreny lub migających świateł;
  • blokada — to specjalny element montowany w drzwiach, którego zadaniem jest uniemożliwienie ucieczki potencjalnym złodziejom.

Jakie są typy systemów alarmowych?

Pisząc o systemach alarmowych, nie powinniśmy oczywiście zapominać o najważniejszej rzeczy, czyli o typach tych systemów. Występują one w naprawdę dużej liczbie, oferując możliwość dopasowania sprzętu do naszych indywidualnych preferencji. Wśród najczęściej stosowanych typów systemów alarmowych prym wiodą oczywiście systemy antywłamaniowe i antynapadowe, które skutecznie zapobiegają wszelkim próbom włamania czy kradzieży. Popularny jest też system CCTV, czyli tak zwana telewizja dozorowa, której celem jest pełen monitoring pomieszczeń. Innymi rodzajami systemów alarmowych są system kontroli dostępu, który umożliwia wejście do danego budynku lub pomieszczenia tylko upoważnionym osobom oraz system przeciwpożarowy, który informuje nas o pojawiających się w obiekcie problemach związanych z zadymieniem lub pojawieniem się ognia.

Dlaczego warto mieć systemy alarmowe i kto może nam pomóc w ich montażu?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto posiadać systemy alarmowe, jest bardzo prosta. Przede wszystkim systemy te mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w chronionym obiekcie przed jakimkolwiek nieprzewidzianym zdarzeniem. Posiadając na przykład system monitoringu możemy również w bardzo prosty sposób namierzyć sprawcę, który na przykład okradł nasz sklep czy uszkodził mienie (np. malując graffiti na elewacji budynku). Jeżeli chodzi o kwestie związane z montażem tych urządzeń, to przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby zwrócić się do sprawdzonych fachowców, takich jak pracownicy firmy zajmującej się montażem oraz konserwacją systemów alarmowych Energolub z Lublina, świadcząca usługi najwyższej jakości.

Opracowanie:

Energolub Konrad Zygmunt

Lublin , Siewierzan 19

  • tel. 513 583 477

Podziel się