Materiał Partnera Montaż instalacji elektrycznej - na co należy zwrócić uwagę?

Montaż instalacji elektrycznej - na co należy zwrócić uwagę?

Jednym z ważnych etapów budowy domu jest sporządzenie projektu instalacji elektrycznej. Na jego podstawie montowana jest instalacja elektryczna, dzięki której będziemy mieć zapewniony przepływ prądu do poszczególnych odbiorników. Zarówno sam projekt, jak i montaż, powinien być przeprowadzony poprawnie. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć przykrych niespodzianek. Przy opracowywaniu schematu instalacji elektrycznej należy więc wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. 

Podział instalacji elektrycznych

Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji elektrycznych: instalacja oświetleniowa i instalacja siłowa - jest to klasyfikacja, oparta o typ zasilanych odbiorników. W przypadku instalacji oświetleniowej mamy do czynienia z elektrycznymi źródłami światła. Jest stosowana zarówno w przypadku mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Instalacja siłowa dotyczy urządzeń o dużej mocy znamionowej, przeznaczona jest więc do zasilania na przykład kuchni elektrycznej. Instalację elektryczną możemy podzielić również ze względu na fazy, które zapewnią częściowy przepływ prądu w razie awarii. Tutaj wyróżniamy przyłącza trójfazowe oraz zasilane jedną fazą. Ponadto w przypadku budynków wyróżniamy kilka głównych typów instalacji elektrycznych:
  • instalację elektroenergetyczną, 
  • instalację telekomunikacyjną,
  • instalację alarmową i domofonową, 
  • instalację antenową, 
  • instalację odgromową.

Schemat instalacji elektrycznej 

Przed rozpoczęciem montażu całego systemu, należy najpierw sporządzić schemat. Powinien zająć się tym fachowiec, posiadający dużą wiedzę i doświadczenie w tym temacie – jak na przykład specjaliści z firmy Elektro-Pro Adrian Chmielewski. Do wykonania takiego projektu, wykonawca musi znać orientacyjny rozkład mebli we wnętrzu pomieszczeń. To ułatwi funkcjonalne rozmieszczenie odbiorników. Bardzo ważne jest, aby podczas montowania instalacji elektrycznej, trzymać się projektu, a ewentualne zmiany na bieżąco wprowadzać w wykonany schemat. 

Liczba gniazdek i punktów oświetleniowych

W tym przypadku nie mamy konkretnego limitu, jednakże powinniśmy trzymać się pewnych wytycznych. Ważne jest, aby nie przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę – nadmierne oszczędzanie sprawi, że instalacja stanie się niefunkcjonalna, natomiast zbyt duża ilość takich punktów wywoła duży wzrost kosztów. Powinniśmy więc zachować umiar i w razie potrzeby zasięgnąć opinii specjalisty.

Opracowanie:

Elektro-Pro Adrian Chmielewski

Wrocław , Popowicka 118

  • tel. 790 775 679

Podziel się