Materiał Partnera Czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to jedno z bardzo popularnych rozwiązań w obszarze ekologicznych urządzeń grzewczych. Czy też zastanawiacie się nad ich montażem w swoim domu, jednak nie jesteście pewni, czy jest to odpowiednie dla Was rozwiązanie? Bez obaw! W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kolektorów oraz zalety wynikające z ich stosowania. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to urządzenia grzewcze stosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także ogrzewania danego budynku. Ich działanie polega na zamianie energii słonecznej na energię cieplną danego nośnika, takiego jak ciecz czy gaz. Kolektory słoneczne dzieli się na:

  • kolektory płaskie,
  • kolektory próżniowe,
  • kolektory próżniowo-rurowe,
  • kolektory skupiające,
  • kolektory specjalne.

Największą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszą się niezaprzeczalnie kolektory płaskie. Posiadają one bardzo przydatną i pożądaną funkcję, czyli schładzanie rewersyjne. Na czym polega ono w praktyce? Na odprowadzaniu nadmiaru zgromadzonego ciepła przez obudowę urządzenia. Jest to niesamowicie istotna kwestia w przypadku, gdy domownicy wyjeżdżają na dłuższy czas i zgromadzone w wodzie ciepło nie zostaje na bieżąco wykorzystane. Brak jego odprowadzenia mógłby doprowadzić do uszkodzenia systemu, natomiast funkcja chłodzenia eliminuje to ryzyko.

Kolektory słoneczne realna oszczędność

Montaż kolektorów słonecznych to przede wszystkim rozwiązanie, które pozwala zminimalizować zużycie energii elektrycznej, czyli tym samym zmniejszyć wysokość rachunków oraz obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Jest to główna przesłanka zachęcająca gospodarstwa domowe do szukania alternatywnych źródeł ciepła. Co prawda najwięcej energii słonecznej w naszych szerokościach geograficznych pozyskuje się od kwietnia do września, to jednak pozostałe miesiące również pozwalają pozyskać spore dawki ciepła, co w odczuwalny sposób przekłada się na cięcia w zużyciu prądu.

Jaką jeszcze korzyść niesie za sobą montaż kolektorów? Jest to rozwiązanie wykorzystujące odnawialne źródła energii, a jego działanie w minimalny sposób oddziałuje na środowisko. Dotyczy to nie tylko samej pracy, ale także procesu produkcji kolektorów słonecznych i ich utylizację. W dzisiejszych czasach kwestia ekologii jest szczególnie ważna i powinna być traktowana priorytetowo przez każdego.

O czym pamiętać montując kolektory?

Aby w pełni czerpać korzyści z działania kolektorów słonecznych, warto do ich montażu wybrać firmę, która ma spore doświadczenie w branży i cieszy się dobrą opinią wśród klientów, jak na przykład przedsiębiorstwo Ciepły Dom. W ten sposób unikniecie ryzyka nieprawidłowej instalacji systemów i możliwości pojawienie się błędów w ich funkcjonowaniu. Tylko zaufani specjaliści zagwarantują Wam doskonały efekt i przyniosą realne korzyści.  A przecież o to chodzi każdemu, kto decyduje się na inwestycję w tego typu rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

Opracowanie:

Ciepły Dom. sp. z o.o

Myślibórz , Daszyńskiego 6

Podziel się