Materiał Partnera Sprawna wentylacja - dlaczego jest taka ważna?

Sprawna wentylacja - dlaczego jest taka ważna?

Sprawna wentylacja jest sprawą, o której czasami zapominamy i nie przykładamy do niej wystarczająco dużo uwagi. Prawidłowe działanie wentylacji w domu czy w miejscu pracy jest jednak bardzo ważne. Zadania wentylacji są bardzo ważne i nie można umniejszać jej ważności. Sprawdź, dlaczego wentylacja jest tak ważna i jak powinna być prawidłowo wykonana!

Wentylacja - jakie są jej funkcje?

Wentylacja ma za zadanie usprawnić wymianę powietrza w pomieszczeniu. Dzięki wentylacji z pomieszczenia usuwane jest powietrze z zanieczyszczeniami i wprowadzane nowe, świeże powietrze. Dzięki wentylacji zmniejsza się też wilgotność w pomieszczeniu. Wszystko to wpływa na pozytywne samopoczucie oraz tworzenie się dobrego dla zdrowia mikroklimatu we wnętrzach. Objawy takie jak senność, pieczenie oczu, bóle głowy czy problemy z koncentracją mogą wskazywać na to, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy, są spore problemy z prawidłową wymianą powietrza. Jest to więc nie tylko kwestia komfortu, ale też zdrowia, jak mówi nam ekspert poznańskiej firmy montującej wentylację, Pako.

Źle wentylowane pomieszczenia są bardziej wilgotne, co wpływa na zwiększony rozwój grzybów i pleśni - ich wdychanie jest bardzo złe dla zdrowia, a dodatkowo mogą one negatywnie wpływać na konstrukcję i stabilność budynku. Prawidłowa wentylacja w dzisiejszych czasach musi być dobrze zaprojektowana, ponieważ obecnie nowe budynki są bardzo szczelne w celu podniesienia ich energooszczędności. Sprawia to, że naturalna wymiana powietrza jest minimalna, więc trzeba dobrze rozplanować wentylację.

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna

W budynkach mieszkalnych, jak i biurowych, stosuje się dwa rodzaje wentylacji - grawitacyjną i mechaniczną. Czym się różnią?

  • Wentylacja grawitacyjna - to naturalna wentylacja, działa ona na zasadzie wykorzystania różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz. Jednak ze względu na swój sposób działania o wiele lepiej działa zimą, kiedy na dworze jest zimno, a w pomieszczeniu ciepło, niż latem. Latem musimy więc pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, zimą możemy mieć też spore straty ciepła przy stosowaniu grawitacyjnej wentylacji.
  • Wentylacja mechaniczna - w tym rozwiązaniu montuje się centralę, która wymusza ruch powietrza. Rozwiązanie to można połączyć z rekuperatorem ciepła, co sprawia, że wentylacja ta jest także energooszczędna. Ten rodzaj wentylacji daje większą kontrolę nad przepływem powietrza, bez względu na porę roku można mieć sprawnie działającą wentylację. Założenie takiej wentylacji wiąże się jednak z większymi kosztami założenia i koniecznością serwisowania systemu wentylacyjnego.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas