Materiał Partnera Kiedy warto stosować centralę wentylacyjną z funkcją rekuperacji?

Kiedy warto stosować centralę wentylacyjną z funkcją rekuperacji?

Istnieje wiele sposobów na skuteczną wentylację domu. Na przestrzeni lat zmieniały się technologie wznoszenia budynków, a to wymagało również modyfikacji w zakresie sprawnej cyrkulacji powietrza. Jedną z metod stanowi wentylacja mechaniczna z funkcją rekuperacji. W nowoczesnej architekturze to nierzadko stosowane rozwiązanie i nie bez powodu, ponieważ daje wiele istotnych korzyści.

Czym jest rekuperacja?

Tym mianem określa się zjawisko odzyskiwania energii cieplnej z wykorzystanego powietrza, które zostaje wyprowadzone z pomieszczeń. Następnie ciepło zostaje przekazane – oddane temu, które jest pobierane z zewnątrz i napływa do wnętrza budynku. Cykl jest możliwy dzięki wymuszeniu obiegu powietrza poprzez zastosowanie mechanicznej wentylacji wywiewno-nawiewnej wraz z rekuperatorem, której montaż oferuje między innymi firma VBS Polska, znajdująca się w Olsztynie. Podstawowymi elementami takiej jednostki są: dwa wentylatory, wymiennik ciepła, filtry oraz płyta główna sterownika.

Do głównych zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, co zapewnia jednocześnie dostęp do świeżego powietrza przez całą dobę. Ponadto mechanicznymi systemami wentylacji można łatwo sterować, a te również automatycznie dostosowują intensywność recyrkulacji do potrzeb budynku. Czyste powietrze przekłada się na lepsze samopoczucie. Dzięki filtrom to napływające do wnętrza domu jest pozbawione alergenów, smogu i kurzu w przeciwieństwie do uzyskiwanego tradycyjną metodą wietrzenia. Nie można także nie wspomnieć o tym, że w okresie jesienno-zimowym da się zaobserwować znaczne oszczędności w związku z ogrzewaniem. Wymiennik ciepła umożliwia bowiem podniesienie temperatury wdmuchiwanego powietrza, a zatem wystarczy jedynie jego dogrzanie.

Jakie są zasady montażu rekuperacji?

Rekuperacja będzie przydatna w każdym domu jednorodzinnym, jednakże w szczególności poleca się ją do budynków wznoszonych w technologii energooszczędnej bądź pasywnej. W tego typu obiektach stolarka otworowa cechuje się dużą szczelnością, aby zapobiegać stratom ciepła właśnie w tych miejscach. Montowanie w nich nawiewników mija się z celem, a należy pamiętać, że ograniczona cyrkulacja powietrza prowadzi do nagromadzenia wilgoci i tym samym problemów z pleśnią oraz zagrzybieniem. Takiego scenariusza pomaga uniknąć właśnie montaż centrali wentylacyjnej z systemem rekuperacji. Umożliwia to połączenie jej z gruntowym wymiennikiem ciepła, optymalizując w ten sposób pracę całej instalacji w budynku.

Konieczne jest jednak zaślepienie kanałów wentylacji grawitacyjnej, które stają się miejscem ucieczki ciepła. Ponadto w przypadku kominków, należy stosować te z zamkniętą komorą spalania, natomiast w kuchni zrezygnować z okapu nad kuchenką i zastąpić go pochłaniaczem. Mechaniczny sposób wentylacji domu eliminuje również możliwość zastosowania ogrzewania nadmuchowego. Drzwi wewnętrzne powinny być wyposażone w otwory bądź podcięcia, pozwalające na swobodny przepływ powietrza, a te łączące garaż z bryłą domu dokładnie uszczelnione. Stosując się do tych kilku zasad, będziemy mogli cieszyć się zawsze świeżym powietrzem w naszym mieszkaniu.

Opracowanie:

VBS Polska

Wójtowo , Kwiatowa 4

Podziel się