Artykuł sponsorowany Rekuperacja. Co to jest i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Rekuperacja. Co to jest i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Z roku na rok rośnie popularność rekuperacji. Podobno pozwala ona oszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku. W związku z tym coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, z jakimi korzyściami wiąże się rekuperacja. Mowa tu nie tylko o oszczędnościach finansowych, ale także o aspekcie zdrowotnym. Rekuperator wyposażony jest w nowoczesne i specjalistyczne filtry, dzięki którym powietrze w domu jest całkowicie czyste. Co powinniśmy wiedzieć o rekuperacji i jakie są jej zalety? Sprawdźmy.

Co to rekuperacja?

Rekuperacją nazywamy proces, który polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze, usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2.

Praktycznie przez cały rok jesteśmy narażeni na zanieczyszczone powietrze. Jesienią i zimą, kiedy wielu ludzi nadal pali śmierci oraz niskiej jakości węgiel w starych piecach. Natomiast latem powietrze zanieczyszczone jest głównie przez spaliny. I tak o to, przez cały rok jesteśmy zmuszeni do wdychania zanieczyszczonego powietrza.



Jak działa rekuperacja?

Cały proces rekuperacji polega na tym, że świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest poprzez otwór w budynku. W następnym kroku przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. A w ostatnim etapie czyste powietrze trafia do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Jeśli zależy nam na zdrowiu, to odpowiedź jest jednoznaczna - warto! Świeże powietrze sprawia, że znikają wszystkie dolegliwości, które nam dokuczały, między innymi z powodu zanieczyszczonego powietrza, na przykład ból głowy czy złe samopoczucie. To wszystko dzięki temu, że organizm otrzymuje wysoką jakość powietrza o optymalnej zawartości dwutlenku węgla, pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. W budynku czuć cały czas świeże powietrza, tak, jakby przed chwilą wietrzone. Poza tym jest naprawdę bardzo odczuwalne. Nie ma opcji, by nie poczuć zmiany na lepsze.

Jak przyznaje Paweł Malarski, właściciel firmy Hamzi-Air, warto pomyśleć o prawidłowej wentylacji już podczas projektowania domu. Jednakże nie zmienia to faktu, że trzeba pamiętać o niej w już zamieszkałych budynkach.

Rekuperacja - wady i zalety

Do zalet rekuperacji zdecydowanie może zaliczyć duże oszczędności na ogrzewaniu oraz to, że mamy w budynku świeże powietrze przy zamkniętym oknach. Dodatkowym plusem jest to, że likwiduje muchy i owady - dzięki kratce założonej na żaluzji czerpni i filtrom, wszystkie drobne owady są przez nie wyłapywane. Dla alergików (i nie tylko)  mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość - filtry minimalizują ilość kurzu i roztoczy, a do pomieszczeń trafia jedynie świeże i czyste powietrze.

Rekuperacja - jak wszystko inne - posiada także wady. Należą do nich między innymi wysokie koszty inwestycyjne koszty eksploatacyjne (serwis, prąd) oraz ryzyko wybranego nieodpowiedniej czy nieprofesjonalnej firmy montażowej.

Rekuperacja to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcemy mieć cały czas świeże powietrze w całym budynku. Niewątpliwie pozwala także dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu, aczkolwiek przed zdecydowanie się na tego typu inwestycję, powinniśmy dobrze przemyśleć sprawę i dokonać dobrego wyboru firmy montażowej, ponieważ poprawna instalacja rekuperacji jest najważniejsza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas