Artykuł sponsorowany Sposoby wytyczania fundamentów domu

Sposoby wytyczania fundamentów domu

Pierwszym etapem budowy jest wytyczanie fundamentów. Aby prowadzić kolejne etapy prac zgodnie z projektem geodeta w pierwszej kolejności powinien dokonać dokładnych pomiarów w zakresie tyczenia fundamentów. W chwili obecnej geodeci stosują do tego celu dwie metody. Postanowiliśmy opisać szczegółowo każdą z nich. Dzięki porównaniu specyfiki technicznej i ekonomicznej łatwiej będzie dokonać wyboru optymalnej ścieżki.

Jakie są metody wytyczania fundamentów domu?

Korzystając z usług geodety w zakresie wytyczenia fundamentów należy najpierw ustalić z nim front wykonywanych działań. Do ustalenia jest przede wszystkim liczba niezbędnych punktów, czas realizacji usługi oraz cena. Warto pamiętać, że liczba wytyczonych punktów musi być wcześniej skonsultowana z kierownikiem budowy.

Wśród powszechnie stosowanych metod wytyczania fundamentów należy wymienić metodę kołkową oraz metodę ław drutowych. Obecnie są one dużo bardziej skuteczne aniżeli metoda sypania wapnem czy tez kopanie rowków. Przede wszystkim ustalone wytyczenia wykazują się dużo większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Są zatem dużo bardziej trwałe. Co istotne wybór konkretnej metody nie jest zależny od sposobu wykonywania wykopów. Należy jedynie mieć na uwadze, aby nie zmieniać położenia ław i kołków.

Jako cechę wspólną obu metod możemy wymienić wyznaczanie punktów charakterystycznych, którymi są najczęściej osie lub zewnętrzne narożniki budynku. Jak łatwo się domyślić liczba punktów zależy od stopnia skomplikowania kształtu fundamentów i samego budynku. Przyjmuje się, że liczba punktów nie powinna być mniejsza niż 4 i większa niż 10. Warto wspomnieć, że liczba potrzebnych punktów jest także zależna od umiejętności kierownika budowy. Kluczowe w tym elemencie jest takie umieszczenie punktów lub ław, aby nie utrudniły prowadzenia prac ziemnych.

Czym charakteryzują się metody wytyczania fundamentów?

Wytyczanie fundamentów metodą ław drutowych służy określeniu krawędzi budynku lub osi fundamentów. Metoda ta jest uznawana za najbardziej dokładną. Pod pojęciem ław drutowych kryją się specjalne linki, które są rozpięte między deskami. Z kolei deski są przybite do umieszczonych w gruncie palików. Ważne, aby deski znajdowały się na identycznym poziomie. To pozwala na bieżąco weryfikować czy wykop ma odpowiednią głębokość. Ustalenie wysokości ław należy do obowiązków kierownika budowy.

Duża zaletą wytyczania fundamentów metodą kołków jest jej cena, która może być nawet o 30% niższa od metody ław drutowych. Metoda kołków opiera się ona na wbiciu kołków w zewnętrznych narożnikach domu albo punktach, w których przecinają się główne osie budynku. W tym przypadku wysokość kołków nie ma znaczenia. Lokalizacja kołków musi być zapisana w dokumentacji. Po zapisaniu w dokumentacji kołki są usuwane poza obszar planowanego wykopu. Podczas ich przesuwania należy poruszać się po linii, która stanowi przedłużenie osi łączącej dwa główne punkty. W przypadku ręcznego wykonania prac kołki można przenieść na mniejszą odległość. Ważne, aby nie utrudniały prowadzenia wykopów.

Zlecając wytyczenie fundamentów warto powierzyć to zadanie pracowni geodezyjnej Geomil z Buska Zdroju. Firma posiada duże doświadczenie w zakresie realizacji zleceń dla osób prywatnych, projektantów oraz firm inwestycyjnych. Dzięki temu zyskujecie pewność, że pierwszy etap budowy Waszego domu będzie wykonany prawidłowo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas