Artykuł sponsorowany Numeryczny Model Terenu od geodety

Numeryczny Model Terenu od geodety

Budowanie domów, planowanie i wykonywanie szlaków komunikacyjnych i inne tego typu inwestycje wymagają wcześniejszej szczegółowej dokumentacji, która pozwoli dostosować prace do warunków terenowych. Firmy geodezyjne specjalizują się w zbieraniu danych przetwarzanych na Numeryczny Model Terenu.

Czym jest Numeryczny Model Terenu?

Numeryczny Model Terenu to pojęcie zaczerpnięte z geodezji i geografii w szerokim rozumieniu, odnoszące się do nowoczesnych technik informatycznych, pozwalających na przekształcanie danych pomiarowych w obrazy. Definicja mówi, że NMT stanowi numeryczną, punktową reprezentację wysokości powierzchni terenu, czyli jest uporządkowanym zbiorem trójwymiarowych danych przestrzennych płaskich – x, y i wysokościowych – h, ulokowanych w układzie nieregularnym lub regularnym. Wszystkie punkty na mapie przyporządkowane są określonym punktom terenowym. NMT jest formą zobrazowania powierzchni gruntu w postaci cyfrowej.

Na Numeryczny Model Terenu składa się między innymi algorytm interpolacyjny, który umożliwia wygenerowanie konkretnego ukształtowania danego odcinka terenu bez posiadania wszystkich możliwych punktów na tym terenie. Generowanie odbywa się jedynie za pomocą określonych wyliczeń z wykorzystaniem punktów sąsiednich położonych w układzie współrzędnych. W potocznym rozumieniu oznacza to, że mając kilkadziesiąt pomiarów wysokości nad poziomem morza wykonanych na określonym terenie, na ich podstawie można stworzyć trójwymiarowy, plastyczny obraz przedstawiający dokładne uformowanie powierzchni gruntu na tym obszarze.

W jakim celu sporządza się Numeryczny Model Terenu?

Specjalistyczne firmy geodezyjne, takie jak AK Geodezja, w swojej ofercie usługowej posiadają między innymi wykonywanie takiego numerycznego modelu wybranego obszaru. Można się domyślić, że celem takiej pracy jest zobrazowanie wszystkich niuansów, jakie pojawiają się na określonym obszarze, a dzięki stosowaniu dziś nowoczesnych programów projektowych i obliczeniowych – także połączenie tego modelu z innymi danymi w celu uzyskania konkretnych wyników, niezbędnych do planowania inwestycji. Numeryczny Model Terenu wykonywany jest na zlecenie w takich sytuacjach, jak prace badawcze, procesy projektowe i inwestycyjne, prace służb cywilnych, planowanie i organizacja obronności kraju, analizy, prognozy, przewidywanie zjawisk społecznych i wiele innych.

Do stworzenia NMT potrzebne są konkretne dane pochodzące z wielu różnych źródeł pomiarowych. W praktyce stosuje się nowoczesne technologie, urządzenia miernicze typowe dla geodezji oraz takie zjawiska, jak teledetekcja czy skaning laserowy. Najczęściej wykorzystywane są typowe pomiary bezpośrednie wykonywane przez pracowników za pomocą tachimetrów elektronicznych i laserowych, niwelatorów, tachimetrów skanujących czy urządzeń opartych o technologię GPS. Dużą rolę we współczesnych pomiarach terenu odgrywa właśnie technologia laserowa i radiowa, dzięki której uzyskuje się dokładne dane pomiarowe stosunkowo małym kosztem. Powstający po przetworzeniu za pomocą specjalnych programów opartych na technologii GIS model terenu jest też bazą do tworzenia szczegółowych map.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas