Materiał Partnera Kiedy pomoc geodety jest niezbędna?

Kiedy pomoc geodety jest niezbędna?

Geodeta to specjalista, którego obecność na placu budowy jest konieczna. To również w dużej mierze od niego zależy, czy inwestycja dojdzie do skutku. Jego głównym zadaniem jest pomiar działek i gruntów jeszcze przed rozpoczęciem planowanej budowy. W trakcie jej trwania, geodeta czuwa również nad prawidłowym przebiegiem ustalonych wcześniej kwestii. W jakich jeszcze przypadkach jest niezbędny?

Wyznaczenie granic działki

Kupując grunt pod budowę domu, chcemy mieć pewność, jak dokładnie przebiegają granice działki. W związku z tym wiele osób decyduje się zatrudnić geodetę, który dokona stosownych pomiarów, jeszcze przed podpisaniem decydującej umowy kupna. Dobry geodeta udzieli także wskazówek, w którym miejscu powinniśmy postawić budynek, by np. uchronić się przed wilgocią. Podpowie też, w jaki sposób poprowadzić ogrodzenie całego terenu. Warto w tym celu postawić na sprawdzonego specjalistę. Do takich z pewnością możemy zaliczyć pana Igora Nowickiego, który od lat świadczy usługi geodezyjne i kartograficzne na rzecz klientów indywidualnych i biznesowych. Wśród konkurencji wyróżnia go mobilność i atrakcyjna cenowo oferta.

Wytyczenie budynku

W porozumieniu z inwestorem lub kierownikiem budowy, geodeta dokonuje wytyczenia budynku na danej działce. Chodzi po prostu o wyznaczenie granic budynku na konkretnym terenie. Cały proces zajmuje specjaliście kilka godzin, zależnie od stopnia skomplikowania projektu architektonicznego. Natomiast przygotować się do niego należy dużo wcześniej. Na samym początku konieczne będzie zgłoszenie pracy geodezyjnej, która dotyczy wyznaczenia budynku do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie geodeta musi opracować odpowiednie szkice tyczenia na podstawie miar kontrolnych. W oparciu o powyższe elementy, realizuje on swoją usługę.

Sporządzanie map i pomiarów geodezyjnych

Geodetów zatrudnia się także w celu sporządzenia map na podstawie wykonanych pomiarów terenu. Są one konieczne do stworzenia ewidencji gruntów. Mapy te wykorzystuje się także przy opisach rzeźby terenu. Z ich pomocą specjaliści dokonują też wyceny niektórych nieruchomości.

Co wyróżnia dobrego specjalistę?

Dobry geodeta musi charakteryzować się cierpliwością. Ważna w jego codziennej pracy jest także sumienność i duża dokładność. Umiejętność skupienia się na jednej czynności dłuższy czas również jest przydatna. Doświadczony specjalista wyróżnia się również dobrą wiedzą z zakresu matematyki i kartografii. W końcu obliczenia stanowią bardzo ważny element wykonywanej przez geodetę pracy.

Opracowanie:

Podziel się