Artykuł sponsorowany Słupy żelbetowe – czym są i jaką pełnią funkcję?

Słupy żelbetowe – czym są i jaką pełnią funkcję?

Słupy żelbetowe pełnią funkcję stabilnych podpór konstrukcyjnych. Niekiedy są wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Gdy są wbudowane w ściany nośne, zwiększają wytrzymałość. Słupy żelbetowe są skuteczną alternatywą dla podpór stropowych. Te pionowe elementy w budynku przejmują obciążenia z wyższych partii konstrukcji i sprowadzają je bezpośrednio na fundamenty. Najczęściej powstają na placu budowy według projektu, który określa ich kształt i wymagane zbrojenie.

Słupy żelbetowe – kształtowanie

Żelbetowe słupy najczęściej charakteryzują się prostokątnym lub okrągłym przekrojem. Są pionowe, a ich stosunek boków nie jest większy niż 4 (h/b ≤4). Wysokość słupa powinna być większa niż trzykrotny większy wymiar przekroju poprzecznego. Ponadto zaleca się, aby smukłość słupów żelbetowych nie była zbyt duża. Ograniczenie to ma na celu uzyskanie optymalnego projektu. Bardzo często w projektach stosuje się większe smukłości słupów, jednak warto wziąć pod rozwagę, czy nie lepiej będzie zastosować słup zespolony.

Słupy żelbetowe jako element konstrukcji i nie tylko

Słupy żelbetowe są tak skonstruowane, aby obciążenia budynku z najwyższych partii można było przenosić na fundamenty. Oznacza to, że muszą zostać wykonane zgodnie z indywidualnym projektem. Poza tym słupy żelbetowe mogą pełnić funkcję ciekawego elementu wnętrzowego. W takim wypadku warto je wyeksponować. W przypadku dużych i otwartych przestrzeni jest to niekiedy ostateczny zabieg, który ma podtrzymać całą konstrukcję budynku. Słupy żelbetowe mogą mieć wówczas dowolny kształt. Alternatywą dla słupów żelbetowych mogą być słupy murowane.

Podział przestrzeni a słupy

Jeszcze dobrych kilka lat temu słupy żelbetowe znajdowały się w domach o wyższym standardzie wykończenia i dlatego nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Aktualne trendy bazujące na otwartych i dużych przestrzeniach zmuszają jednak do zastosowania słupów żelbetonowych. Projekty architektoniczne coraz częściej wskazują na kuchnię połączoną z salonem. Niemniej nie każdy jest optymistycznie nastawiony do takiego wykończenia przestrzeni. Architekci coraz częściej stosują rozwiązania, które mają za zadanie wtopienie słupów w architekturę całego budynku. Jak podkreśla specjalista Adrian Nowosielski z Ad-Bud, możliwe jest dobudowanie niewielkiej ścianki i stworzenie umownego podziału między poszczególnymi częściami otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwala na umowne wytyczenie granic, np. pomiędzy kuchnią a salonem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas