Artykuł sponsorowany Główne zasady budowy obiektów przemysłowych

Główne zasady budowy obiektów przemysłowych

Budowa obiektów przemysłowych takich jak hale magazynowe czy produkcyjne, wymaga szczególnej wiedzy z zakresu projektowania i wykonywania tego rodzaju budowli. Niezbędne do tego okazuje się zastosowanie odpowiednich technologii i udział wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Dla wysokiej trwałości obiektów budowlanych określa się zbiór podstawowych zasad gwarantujących najlepszą jakość wykonania.

Co należy wziąć pod uwagę podczas budowy obiektu przemysłowego?

Przemysłowy obiekt budowlany to konstrukcja, która obejmuje urządzenia techniczne i instalacje. Ich powstanie wynika z konieczności zapewnienia odpowiednich warunków osobom przebywającym i pracującym wewnątrz. Mowa tu o sieciach energetycznej, ciepłowniczej, wodociągowej i gazowej, które służą do przesyłania czynników z miejsc wytwarzania do punktów poboru. Oprócz tego istotne są również instalacje zbierania i odprowadzania, czyli sieć kanalizacyjna.

W trakcie budowy obiektów przemysłowych należy wziąć pod uwagę podstawowe zasady, które warunkują określenie rozwiązań funkcjonalnych i materiałowo-konstrukcyjnych. Mają one wpływ na bezpieczeństwo całej konstrukcji oraz oszczędność energii. Właściwe techniki ocieplenia oraz zastosowane tworzywa wpływają na późniejszą izolacyjność termiczną i tym samym na wysokość kosztów utrzymania takiego budynku.

Czym jest trwałość konstrukcji?

Odpowiednia trwałość konstrukcji, która uwzględnia zarówno zabezpieczenie przed korozją, jak i wodą, powinna wynikać z przemyślanych i dostosowanych do sytuacji rozwiązań. Jakość wykorzystanych materiałów musi wiązać się z działalnością, jaka prowadzona ma być w danym miejscu. Nieocenione podczas realizacji zleceń budowy obiektów przemysłowych okazuje się fachowe doradztwo, które gwarantuje np. firma Grinbud.

Na wybór materiałów budowlanych wpływają czynniki takie jak:

  • chęć uzyskania określonej formy architektonicznej,

  • zapewnienie wytrzymałości, izolacyjności, sztywności powstałych elementów i systemów budowlanych,

  • zapewnienie swobody kształtowania elementów i systemów budowlanych,

  • zapewnienie prawidłowych warunków zdrowotnych, poprzez eliminowanie szkodliwych substancji, np. rakotwórczych,

  • ekonomia wykorzystanych rozwiązań i materiałów,

  • ochrona przed hałasem i drganiami,

  • uzyskanie bezpieczeństwa pożarowego i użytkowego.

Bezpieczeństwo konstrukcji powinno gwarantować trwałość budowli i odpowiednie warunki higieniczne, zdrowotne i ochrony środowiska. Niezbędne do tego okazują się właściwie przyjęte obciążenia w obliczeniach oraz prawidłowy model obliczeniowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas