Materiał Partnera Schody domowe - na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Schody domowe - na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Schody drewniane bezdyskusyjnie mają to do siebie, że wyglądają bardzo dobrze, a przede wszystkim są solidne. Większości kojarzą się z tradycją, a naturalne materiały, z których są wykonane, sprawiają, że korzystanie z nich to czysta przyjemność. Jednak podczas wyboru schodów drewnianych możemy mieć nie lada problem z wyborem rodzaju drewna, jak i samym kształtem schodów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując schody domowe? Sprawdziliśmy.

Jaka jest najlepsza wysokość stopni?

Wiele osób mogłoby się zastanawiać, jaka powinna być optymalna wysokość stopni. Praktycznie rzecz biorąc, od zawsze wynosi ona 17-18 centymetrów. Taka wysokość zapewnia wszystkim komfort - niezależnie od wieku. Pamiętajmy, że zbyt wysokie stopnie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza osobom starszych, czy dzieciom. Jednak jeśli mamy mało miejsca, nasze przyszłe schody będą mniej typowe. Oczywiście nie znaczy to, że staną się przez to mniej wygodne.

Musimy po prostu zadbać o to, by ich projekt został wykonany profesjonalnie i fachowo. Najlepiej wybrać do tego solidną firmę taką jak LK Schody. Podstawową kwestią staje się wówczas szerokość stopnia – im jest on węższy, tym stopnie powinny być wyższe. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj schodów, na jaki się zdecydujemy. Najprostszym rodzajem są – schody proste. Zajmują jednak bardzo dużo miejsca i przez to warto rozważyć schody spiralne.

Jaki wybrać rodzaj drewna na schody?

Wygodne, dopasowane i bezpieczne - takie powinny być idealne schody. Najpopularniejszym modele są te tradycyjne, drewniane. Nie dość, że są stabilne i solidnie, to jeszcze bardzo dobre wyglądają i dopasowują się do większości wnętrz. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że wszystko jest zależne od rodzaju drewna, jaki został użyty do ich produkcji. Najwyższą trwałością cechuje się to pozyskane z egzotycznych gatunków drzew oraz rodzimy dąb. Jednak zdajemy sobie sprawę, że to dość droga sprawa, dlatego warto też rzucić okiem na tańsze zamienniki takie jak schody z sosny lub jodły. Pamiętajmy także, aby kolor użytego drewna był idealny do naszego wnętrza, aby wszystko doskonale się komponowało.

Na sam koniec warto to wszystko podsumować. Jak możemy wyżej dostrzec, podczas wyboru schodów mamy całkiem spore możliwości. Tak naprawdę to ostateczny wybór jest zależny od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak, aby nasz wybór nie był przypadkowy i byle jaki, gdyż schody mają nam posłużyć przynajmniej przez kilka lat - więc lepiej wydać raz więcej, niż kilka razy a mniej.

Opracowanie:

Podziel się