Materiał Partnera Rysunek budowlany – czym jest i jak wygląda jego przygotowanie?

Rysunek budowlany – czym jest i jak wygląda jego przygotowanie?

Z każdą pracą budowlaną związanych jest wiele rzeczy, o których nie można zapominać. Jedną z nich jest wykonanie rysunków budowlanych. To właśnie on stanowi podstawę do wykonania prac budowlanych. Na rysunku budowlanych znajdują się bardzo ważne informacje, w związku z tym powinien on zostać stworzony przez fachowca. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ profesjonalista w tej branży doskonale wie, co taki rysunek musi zawierać.

Czym jest rysunek budowlany?

Prace związane z budową np. nowego domu, często są męczące i trudne. Już od samego początku musimy wkładać dużo wysiłku w jego tworzenie. Podstawową czynnością, bez której niemożliwe jest zbudowanie czegokolwiek jest wykonanie rysunku budowlanego. Rysunek budowlany może przedstawiać budynek lub jego fragment i stanowi podstawę do dalszych prac budowlanych. Typem takiego rysunku technicznego zajmują się fachowi kreślarze lub firmy oferujące usługi w tym zakresie, np. Ck Bau z Daleszyc. Podczas tworzenia rysunku budowlanego, niezbędny może okazać się także nadzór ze strony architekta lub inżyniera budownictwa.

Rysunek budowlany jest częścią projektu budowlanego i zazwyczaj przedstawiany jest na nim:

  • rzut budynku,
  • przekrój budynku,
  • elewacja budynku.

Przygotowanie rysunku budowlanego

W zależności od tego, na jakim etapie projektu wykonywany jest rysunek budowlany oraz jaki jest stan jego zaawansowania, osoba odpowiedzialna za wykonanie rysunku budowlanego dobiera metody rysowania, a także skalę. Podczas tworzenia rysunków budowlanych, na których znajdują się przekroje budynków, ich rzuty lub widoki elewacji, fachowcy zazwyczaj dobierają skalę 1:50 lub 1:100.

Przy tworzeniu rysunku budowlanego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na grubość znajdujących się na nim linii, ponieważ każda z nich oznacza coś innego. Kreślarze najczęściej stosują w swoich pracach trzy rodzaje grubości linii i są to:

  • linia gruba,
  • linia zwykła,
  • linia pomocnicza.

Pierwszy z rodzajów linii przedstawia na rysunku płaszczyzny przekroju ścian, drugi rodzaj linii to krawędzie elementów budowlanych, a ostatni typ linii stanowi detale wnętrz.

Sporządzanie rysunku budowlanego nie jest łatwą czynnością, dlatego podczas budowania nowego domu, czy innego obiektu, warto zlecić jego wykonanie osobie, która potrafi wykonać odpowiedni dla nas rysunek budowlany. To zagwarantuje nam, że żadne ważne szczegóły dotyczące budowy będą zawarte w tym rysunku, a my będziemy mogli skupić się na dalszych etapach prac budowlanych.

Opracowanie:

Ck Bau Karol Cieśla

Daleszyce , Kościuszki 51

Podziel się