Artykuł sponsorowany Na czym polega nadzór inwestorski na budowie?

Na czym polega nadzór inwestorski na budowie?

Realizacja budowy to poważne wyzwanie. Jeśli inwestor lub właściciel przyszłego budynku chcą mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane solidnie i nienagannie, powołuje nadzór inwestorski na budowie. Dzięki temu ma pewność, że prace zostaną wykonane poprawnie, obiekt nie zacznie się sypać po kilku latach użytkowania. Obecność eksperta od nadzoru po prostu zabezpiecza interesy. Kiedy więc warto skorzystać z jego usług?

 

Nadzór inwestorski na budowie – co to jest?

Budowa to kluczowy moment, który zadecyduje o losach przyszłego obiektu. Dlatego właśnie powinna przebiegać sprawnie i zgodnie ze sztuką. Niektórzy chcą mieć tego stuprocentową pewność, że tak będzie, więc korzystają z usług nadzoru inwestorskiego. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki temu osoba zlecająca ma gwarancję, że wszystko przebiega według planu.

Usługi inspektora są bardzo cenne przede wszystkim tam, gdzie są przeprowadzane skomplikowane roboty budowlane lub powstają pokaźne obiekty. Wiele osób jednak chce mieć rzetelny nadzór inwestorski na budowie także w przypadku domów jednorodzinnych. W końcu również własne cztery kąty powinny być zbudowane nienagannie.

Inwestor czuwa nad prawidłowym przeprowadzaniem robót, ponadto ma wszystkie niezbędne uprawnienia. W imieniu zlecającego kontroluje postęp i jakość pracy. Jego głównym zadaniem jest wychwycenie wszelkich nieprawidłowości. Musi szybko zapobiegać błędom, które mogłyby narazić inwestora na dodatkowe – zresztą niemałe – koszty. Osoba prowadząca nadzór inwestorski rzetelnie weryfikuje, czy wykonawcy przeprowadzają poszczególne etapy zgodnie z projektem i wytycznymi. Jakie są jego podstawowe zadania?

 

Zadania inspektora do nadzoru inwestorskiego na budowie

Według art. 25 ustawy o prawie budowlanym inspektor musi dbać nie tylko o interesy zleceniodawcy, ale także publiczne, np. sąsiadów1. Z tego względu jego zadania są precyzyjnie określone. Przede wszystkim:

  • sprawdza, jak przebiegają pracę, które będą zakryte np. ułożenie izolacji przed wykonaniem warstw zabezpieczających czy deskowanie,

  • sprawdza jakość i stan materiałów budowlanych,

  • weryfikuje, czy prace przebiegają zgodnie z projektem, przepisami i pozwoleniem na budowę,

  • zapobiega powstawaniu błędów i pilnuje ich usunięcia,

  • uczestniczy przy odbiorach, w tym ogólnie obiektów budowlanych, ale też technicznych instalacji, urządzeń i przewodów kominowych.

Jak mówi specjalista z firmy INSBUD, osoba nadzorująca budowę nie ma prawa nakazać wykonawcy podjęcia się żadnych robót dodatkowych. Może jednak od niego zażądać wykonania poleceń w zakresie usunięcia nieprawidłowości, wprowadzenia poprawek, poprawienia prac czy przeprowadzenia prób.

Dlatego właśnie warto postawić na usługi nadzoru inwestorskiego. Dzięki nim wiesz, że Twoja budowa jest w dobrych rękach, a fachowiec dba o Twoje interesy od początku do końca.

1 https://www.lexlege.pl/prawo-budowlane/art-25/

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter