Artykuł sponsorowany Kontrola okresowa obiektu budowlanego – co powinna obejmować?

Kontrola okresowa obiektu budowlanego – co powinna obejmować?

Użytkowanie poszczególnych obiektów budowlanych to nierzadko intensywna ich eksploatacja, która wpływa na stan elementów konstrukcyjnych. Działające na nie obciążenia i naprężenia związane z normalną pracą budynku mogą również wpłynąć na stan techniczny konstrukcji. Z tego względu niezbędne jest wykonywanie kontroli okresowych – co właściwie obejmuje takie badanie?

Sprawdzenie dachu i ścian

Do najważniejszych elementów konstrukcyjnych w budynkach użytkowych zaliczane są przede wszystkim ściany. To właśnie one odpowiadają za stabilność całej konstrukcji, a od ich stanu zależny jest stopień izolacyjności akustycznej i termicznej. Ściany nośne muszą pozostawać w dobrym stanie technicznym, co podlega sprawdzeniu w trakcie kontroli okresowej obiektu budowlanego. Specjalista działający w tym zakresie zajmie się jednak nie tylko tymi elementami budynku.

Pod jego ocenę podlega również dach. Pokrycie oraz więźba to najważniejsze jego części, których uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z obiektu. Dokładne sprawdzenie każdego z elementów to również zadanie, którego realizacją zajmie się profesjonalista wykonujący kontrolę okresową budynku. Takie usługi świadczy firma Nadzory Budowlane Jakub Tyszka, gwarantując swoim klientom rzetelne zbadanie całego obiektu. Działania obejmują również wszelkie urządzenia i elementy przymocowane do ścian zewnętrznych. To m.in. balustrady, balkony, loggie czy gzymsy. Co powinna jeszcze obejmować kompleksowa kontrola okresowa obiektu budowlanego?

Nie tylko elementy konstrukcyjne pod kontrolą

Oprócz wspomnianych już części budynku, w trakcie badania jego stanu technicznego pod uwagę brane są również instalacje. Układy odpowiadające za uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, czyli najczęściej centralne ogrzewanie, a także instalacja kanalizacyjna oraz wszelkie przyłącza są również objęte sprawdzeniem przy kontroli okresowej obiektu budowlanego. Takie działania dają też możliwość rzetelnego zbadania stanu urządzeń przeciwpożarowych.

Wykonanie specjalistycznej kontroli warto zlecić doświadczonej firmie świadczącej usługi w tym zakresie, która rzetelnie i z zaangażowaniem zrealizuje sprawdzenie całej konstrukcji. Czynności powinny również obejmować najbliższy obszar, który znajduje się wokół budynku. Takie kontrole okresowe przeprowadza się najczęściej raz na pięć lat, ale konieczność ich realizacji uzależniona jest m.in. od charakterystyki danego obiektu oraz sposobu jego wykorzystania. Warto wykonywać je częściej, niż jest to zalecane – tylko w ten sposób możemy zapobiec kłopotliwym i kosztownym uszkodzeniom konstrukcji i układów w budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas