Materiał Partnera Rusztowanie – sposób na remont elewacji

Rusztowanie – sposób na remont elewacji

Rusztowanie to konstrukcja, która daje możliwość wykonania wielu prac budowalnych. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, a także prac instalacyjnych na wysokościach. Rusztowanie musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, aby zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Do pracy na rusztowaniach potrzebna jest wiedza, znajomość przepisów prawa budowlanego i bezpieczeństwa pracy.

Funkcja rusztowania


Rusztowanie to popularna konstrukcja, którą wnosi się tymczasowo w celu wykonania prac na wysokościach. W zależności od rodzaju pracy może być wznoszone na kilka do kilkudziesięciu metrów. Rusztowanie może mieć kilka form – stojącą, jezdną, a nawet mocowaną do budynku. Jest wykorzystywane w różnych branżach, ale to w budownictwie zdobyło dużą popularność. Co ważne, rusztowanie jest na tyle elastyczną konstrukcją, że można wykorzystywać je na zewnątrz na przykład do remontu elewacji lub w środku pomieszczenia, gdzie zwykła drabina nie wystarcza.

Rusztowanie elewacyjne

Rusztowanie elewacyjne jest oparte na pionowej konstrukcji nośnej. Zbudowane jest najczęściej z płaskich, prefabrykowanych ram. Dzięki takiej konstrukcji, rusztowanie jest łatwe i szybkie w montażu oraz demontaży. Sztywność rusztowanie elewacyjne uzyskuje dzięki pomostom oraz poziomym i ukośnym stężniom. Stężnia ma za zadanie zapewnić stateczność konstrukcji i jej niezmienność kinetyczną niezależnie do działania czynników zewnętrznych jak na przykład silny wiatr czy deszcz. Jest ona w większości przypadków łączona ze stojakami ram specjalistycznymi uchwytami sworznio-zapadkowymi. To rozwiązanie sprawdza się najlepiej w sprawnym montażu.

Rusztowanie elewacyjne w każdym przypadku należy kotwiczyć do ścian budynku, aby zapewnić mu sztywność i statyczność, a praca budowlańców była bezpieczna. Przy wyborze rusztowania należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, czyli nośność konstrukcji oraz możliwość jej wykorzystania przy intensywnym użytkowaniu. Firmy, zajmujące się wynajmem rusztowań często świadczą usługę montażu, która daje pewność, że konstrukcja będzie stabilna. Co więcej przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania należy sprawdzić, czy elementy posiadają certyfikaty. Przyznawane są one przez niezależne instytucje badawczo-kontrolne, które dopuszczają tym samym użytkowanie rusztowania.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas