Artykuł sponsorowany Deskowania do betonu architektonicznego

Deskowania do betonu architektonicznego

Beton architektoniczny jest jednym z najpopularniejszym materiałów we współczesnym budownictwie. Wytrzymały i stosunkowo niedrogi, pozwala na tworzenie elementów o estetyce, która idealnie odpowiada trendom XXI wieku. Do uzyskania zamierzonego efektu strukturalnego na powierzchni betonu konieczne jest zastosowanie specjalnych technologii – również w zakresie deskowania.

Beton architektoniczny wymaga specjalnych szalunków

Ze względu na charakterystyczną fakturę powierzchni konstrukcji z betonu architektonicznego bywa on nazywany również strukturalnym, a z powodu najbardziej typowego zastosowania – elewacyjnym lub fasadowym. Piękno betonu architektonicznego jest najlepiej dostrzegalne na dużych powierzchniach, stąd częste użycie materiału do tworzenia zewnętrznych ścian obiektów budowlanych. Paradoksalnie właśnie konstrukcje monolityczne wznoszone bezpośrednio na placu budowy są najtrudniejsze w wykonaniu. Wynika to z konieczności stosowania specjalnych szalunków, które pozwolą uwydatnić strukturę wierzchniej warstwy betonu lub nawet odpowiednio ją kształtować. Produkcja elementów prefabrykowanych w warunkach hal przemysłowych jest prostsza z uwagi na dostępność zaplecza technologicznego i możliwość modelowania warunków otoczenia procesów.

Jakie deskowania do betonu architektonicznego?

Podczas wyboru deskowania do betonu architektonicznego trzeba pamiętać o planowanym efekcie wizualnym. Do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni betonowej przegrody niezbędne jest użycie deskowania z blatami ze sklejki laminowanej lub ze stali. Poza tym trzeba uważnie zaprojektować łączenia poszczególnych modułów szalunku, żeby po demontażu deskowania nie pozostawiły widocznych śladów. Jak mówi ekspert z firmy Doka:

– Przy inwestycjach realizowanych z wykorzystaniem betonu architektonicznego zawsze używa się deskowań specjalnych, odpowiednio szczelnych i nienasiąkliwych. W przypadku popularnych struktur powierzchni można skorzystać z deskowania inwentaryzowanego, bardziej skomplikowane, oryginalne wzory uzyskuje się z form indywidualnych.

Do deskowania betonu architektonicznego można wykorzystać używanego deskowania, jednak w takiej sytuacji każdy element trzeba dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby oczyścić lub wymienić. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze nowe deskowanie. Nie należy łączyć elementów z różnych systemów, nowych i używanych – różnice w strukturze modułów w widoczny sposób przełożą się na wygląd powierzchni betonu (barwa, faktura). Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj środka antyadhezyjnego lub domieszki opóźniającej wiązanie cementu – nieprawidłowo dobrany preparat również może doprowadzić do odbarwień betonu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas