Artykuł sponsorowany Rodzaje pomp stosowanych w instalacjach budowlanych

Rodzaje pomp stosowanych w instalacjach budowlanych

Pompy to urządzenia występujące w wielu rodzajach, o niezwykle szerokim zakresie zastosowań. Kilka z nich wykorzystywanych jest również w naszych domach. Odpowiadają przede wszystkim za doprowadzenie wody z ujęcia oraz odprowadzenie jej z instalacji. Dobierane są w zależności od rozmiarów obciążeń, którym są poddawane oraz warunków, w jakich pracują. Poniżej przedstawiamy podstawowe typy spotykane w gospodarstwach domowych.

Pompy głębinowe

Standardowym rozwiązaniem w przypadku większości budynków mieszkalnych jest przyłączenie do sieci wodociągowej, co gwarantuje dostęp do wody bezpiecznej w użyciu i zdatnej do picia. Domy jednorodzinne znajdujące się na terenach, gdzie budowa sieci jest niemożliwa lub nieopłacalna muszą sięgać po alternatywy. Najczęściej w takich przypadkach właściciele działek decydują się na budowę studni. Ta, dla pełnej funkcjonalności, musi zostać wyposażona w pompę głębinową. W ofercie producentów takich jak EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. dostępnych jest wiele różnych modeli, wśród których każdy znajdzie odpowiadający jego wymaganiom. Przy podejmowaniu decyzji uwzględniamy nie tylko wydajność i wysokość podnoszenia, ale także warunki gruntowo-wodne na danym terenie. Ponadto ważne jest, aby pompa była odpowiednio mniejsza od średnicy studni głębinowej oraz prawidłowo podłączona do instalacji elektrycznej.

Pompy hydroforowe

Zestaw hydroforowy to kolejny istotny element systemu zaopatrującego gospodarstwo domowe w wodę ze studni. W jego skład wchodzi między innymi pompa hydroforowa, która w zależności od modelu będzie mieć różną moc silnika, wydajność oraz ciśnienie. Inne określenia dla tego urządzenia to pompa samossąca lub powierzchniowa, a wykorzystywana jest do transportu wody ze studni. Może zassać wodę z odpowiedniej głębokości pod warunkiem, że znajduje się ona nie niżej niż osiem metrów od pompy. Sprawdza się w domach jednorodzinnych, domkach letniskowych, gospodarstwach rolnych i ogrodach. Bez problemu wykorzystamy ją również w instalacjach centralnego ogrzewania czy klimatyzacji.

Pompy do odprowadzania ścieków

Brak możliwości podłączenia działki do sieci wodociągowej często wiąże się również z brakiem dostępu do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Nieczystości pochodzące z urządzeń kuchennych oraz łazienkowych muszą jednak być w odpowiedni sposób odprowadzane. W tym celu stosuje się tradycyjne szamba oraz ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie. O użyciu jednej z tych możliwości decydują rozmiar parceli, a także warunki gruntowo-wodne. Transport ścieków do wybranego rodzaju zbiornika odbywa się natomiast przy pomocy pompy zatapialnej. Jej konstrukcja pozwala bowiem na pracę w warunkach ciągłego zanurzenia.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas