Artykuł sponsorowany Czym są orbitrole?

Czym są orbitrole?

Orbitrole hydrauliczne to ważne podzespoły, które pracują w układach kierowniczych maszyn budowlanych i rolniczych. Stosowane są między innymi w ciągnikach, kombajnach, spycharkach, wózkach widłowych, ładowarkach i samochodach ciężarowych. Orbitrole umożliwiają łatwe i wygodne operowanie ciężkimi sprzętami. Jaką pełnią rolę i dlaczego są jednym z najważniejszych elementów układu kierowniczego?

 

Budowa orbitroli hydraulicznych

„Orbitrole hydrauliczne” to potoczna nazwa hydrostatycznych zaworów skrętu, które służą do sterowania przepływem cieczy w układach kierowniczych maszyn budowlanych i pojazdów rolniczych. Podzespoły cechują się prostą konstrukcją oraz kompaktowymi rozmiarami, co zapewnia ich łatwy montaż oraz wygodę użytkowania. Pierwszy w historii orbitrol hydrauliczny zaprojektowała i wyprodukowała duńska firma Danfoss. Aktualnie na rynku działa wielu producentów zaworów skrętu. Podzespoły znajdziesz między innymi w ofercie dystrybutora hydrauliki siłowej Bulmach, którego dostawca (bułgarska firma M+S Hydraulic) przez wiele lat produkowała na licencji Danfossa. 

 

Pod względem budowy wyróżniamy dwa rodzaje orbitroli hydraulicznych

  • z systemem otwartym –  utrzymują ciśnienie i stały przepływ cieczy nawet wtedy, gdy kierownica znajduje się w neutralnej pozycji. Wykorzystywane są w pojazdach, w których wszystkie układy zasilane są jedną pompą hydrauliczną;
  • z systemem zamkniętym – wstrzymują przepływ czynnika, gdy kierownica pozostaje w bezruchu. Znajdują się w maszynach, w których układ kierowniczy posiada oddzielną pompę do zasilania;
  • z systemem Load-Sensing – mają czujnik, który daje sygnał do pompy lub zaworu priorytetowego w momencie każdego ruchu kierownicą. Gdy kierownica stoi przepływ cieczy jest wstrzymany, a ciśnienie w układzie zostaje utrzymane.

 

Podczas wyboru zaworów warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą Ci, jaki rodzaj podzespołów sprawdzi się w Twojej maszynie.

 

Jak działają hydrostatyczne zawory skrętu?

Praca hydrostatycznych zaworów skrętu polega na otwieraniu i zamykaniu przepustu cieczy w układzie wspomagania kierownicy. Korzystanie z orbitroli pozwala na osiągnięcie dużej siły, która jest niezbędna do obracania kół o znacznej średnicy i wadze. Zawory skrętu pełnią funkcję kontrolera i sterownika kół skrętnych maszyn. Umożliwiają prawidłowe, precyzyjne i bezpieczne prowadzenie pojazdów.  

 

Orbitrole posiadają korpus z wyprofilowanymi kanałami, w którym znajduje się element służący do zasłaniania i odsłaniania otworu wylotowego dla cieczy. Do zmiany jego położenia dochodzi pod wpływem ruchów kierownicy. Gdy wskutek jej obrotów dojdzie do odsłonięcia otworu wylotowego, czynnik hydrauliczny jest wtłaczany przez pompę do jednego z siłowników, czyli części odpowiedzialnych za zmianę pozycji kół. Wysuw siłownika jest związany z ilością oleju, która do niego napływa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas