Materiał Partnera Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła powietrze-woda?

Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła powietrze-woda?

Budowa domu lub jego modernizacja często uwzględnia wdrożenie nowych proekologicznych i energooszczędnych technologii. Wielu inwestorów decyduje się na montaż kolektorów słonecznych, instalacji inteligentnej w standardzie KNX czy nawet na wzniesienie studni głębinowej. Czy to jednak jedyne polecane technologie, które pozwalają uznać budynek za ekologiczny dom? Olbrzymim uznaniem cieszą się również pompy ciepła powietrze-woda. Poznaj ich najważniejsze zalety.

O pompach ciepła słów kilka

Pompy ciepła powietrze-woda to wyjątkowe urządzenia, które najczęściej występują pod postacią zewnętrznych bardzo estetycznych monobloków, które działają podobnie, jak agregaty zewnętrzne przy systemach klimatyzacyjnych. Monobloki te są podłączone do jednostek wewnętrznych, często z dodatkowymi zbiornikami. Najlepsze rozwiązania pomp ciepła pozwalają zaś na to, by zasilić zarówno instalację centralnego ogrzewanie, jak i ciepłej wody użytkowej.

Na czym zaś w uproszczeniu polega praca pomp ciepła powietrze-woda? To one pobierają powietrze zewnętrzne i pobierają od niego ciepło. Odbywa się to przy użyciu energii elektrycznej. Pompy nie muszą być zasilane gazem, ropą, węglem czy ekopelletem. Stanowią zatem ekologiczne źródło czystego ciepła.

Tanie ogrzewanie, czyli wysoka efektywność energetyczna pomp

Pompy ciepła powietrze-woda działają tak, iż nawet 70% ciepła pochodzi z zewnątrz. Jest to zatem bezpłatna energia środowiskowa. Pozostałe 30% to zaś energia elektryczna, za którą należy zapłacić. Przy najwyższej efektywności energetycznej urządzenia w klasie A++ można zatem zagwarantować domowi niskie rachunki grzewcze, znacznie korzystniejsze niż w przypadku np. kotłów retortowych na ekopellet. Pompy ciepła przewyższają nawet technologicznie kotły gazowe kondensacyjne.

Cały system  posiada też funkcję grzania i chłodzenia, zapewniając komfort cieplny latem i zimą. Pompa ciepła bez problemu działa zatem w mroźne dni. Analizując efektywność tychże sprzętów, warto również podkreślić to, iż ich użycie obniża znacznie emisję gazów cieplarnianych. Budynek nie emituje żadnych spalin, a instalacja jest bezpieczna w użytkowaniu i co ważne jest cicha w swojej pracy. Oprócz tego świetnie łączy się ona z kolektorami słonecznymi, ogrzewaniem podłogowym czy systemem SmartDom. Pompy ciepła można zatem zautomatyzować i kontrolować ich parametry przez smartfon.

Inwestycja dla każdego

Mitem jest to, iż pompy ciepła idealne są tylko dla nowych budynków. Z powodzeniem można je również zastosować w modernizowanych obiektach, w czym pomaga firma HYDROMAT, która od wielu lat zajmuje się wykonywaniem instalacji grzewczych, sanitarnych oraz wodno-kanalizacyjnych. Takie pracownie pomagają przy inwestycji uzyskać dofinansowanie ze środków programu „Czyste Powietrze”. Pompy się do niego w 100% kwalifikują, dzięki niemalże zerowej emisyjności. Warto je jednak stosować nawet bez pomocy materialnej ze strony Państwa.

Pompy mimo swojej stosunkowo wysokiej ceny znacznie obniżają koszty inwestycyjne. Instalacja jest prosta, a technologia ta nie wymaga budowy kotłowni i składowisk materiałów opałowych. Nie trzeba również budować komina spalinowego, wykonywać złożonych ekspertyz energetycznych czy przygotowywać przyłączy od zewnętrznych dostawców mediów. 

Opracowanie:

Podziel się