Artykuł sponsorowany Remont łazienki. Jaka chemia budowlana okaże się niezbędna?

Remont łazienki. Jaka chemia budowlana okaże się niezbędna?

Każda łazienka prędzej czy później będzie zasługiwała na remont, czy to ze względów czysto estetycznych, czy też funkcjonalnych. Zadanie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Już na samym etapie przygotowań możemy napotkać pewne trudności. Dla osób, które pierwszy raz planują remont, problemem z pewnością będzie dobór odpowiednich produktów, w tym wysokiej jakości chemii budowlanej. Podpowiadamy, które z nich będą nam niezbędnie potrzebne.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnia, na której będziemy mocować płytki ceramiczne – bo to przy ich użyciu najczęściej wykonujemy łazienkę – musi być bezwzględnie równa, w przeciwnym wypadku może ona stać się przyczyną pękania płytek w wyniku powstawania zbyt dużych naprężeń. Dlatego po skuciu starych płytek czeka nas trochę pracy z wyrównywaniem ściany. Do tego niezbędna będzie szpachla cementowana. Po jej nałożeniu i wyschnięciu nakładamy odpowiednio dobrany grunt, który pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zmniejsza chłonność podłoża, dzięki czemu zaprawy klejące, które nałożymy w późniejszym etapie nie będą wsiąkać w niej tak intensywnie – znacznie ułatwi nam to pracę. Grunt ponadto wzmacnia podłoże.

Uszczelnienie łazienki


Ponieważ w łazience praktycznie cały czas wilgoć jest wyższa, niż w pozostałych pomieszczeniach, należy ją odpowiednio zabezpieczyć poprzez uszczelnienie. W tym celu możemy użyć specjalnych zapraw, nazywanych niekiedy szlamem uszczelniającym lub folią w płynie.

Są one wygodne w zastosowaniu – mówi przedstawiciel firmy Domeko - gęsty płyn nakładamy na powierzchnię ścian i podłogę przy użyciu wałka lub pędzla. Po wyschnięciu tworzy on elastyczną, wytrzymałą powłokę, zabezpieczającą powierzchnie przed przenikaniem wilgoci. Na rynku dostępne są produkty dwuskładnikowe, odznaczające się wyższą trwałością i elastycznością. Poza powierzchniami należy pamiętać oczywiście o zabezpieczeniu miejsc, gdzie może gromadzić się wilgoć, np. miejsca wokół odpływów.

Klejenie płytek

Aby przymocować płytki ceramiczne, potrzebujemy zaprawy klejącej. Produkty z tej kategorii różnią się pod względem swego składu oraz właściwości, dlatego wybór nie powinien być przypadkowy – przed zakupem należy dokładnie przeczytać opis producenta, z którego dowiemy się do jakich płytek klej jest przeznaczony, czy można go stosować na ścianach czy podłogach, jaki jest jego czas schnięcia (ma to znaczenie przy ewentualnych poprawkach podczas montażu płytek). Obowiązującym w Polsce standardem jest podział zapraw klejących na dwa typy: do typu 1 zaliczamy kleje o podstawowych parametrach, do typu 2 te o zwiększonej przyczepności. Do remontu łazienki powszechnie zalecane są kleje z drugiej kategorii.

Fugi

Fuga między płytkami jest niezbędna – nie tylko uzupełnia ona powierzchnię ściany czy podłogi, zapobiegając przenikaniu wilgoci pod płytki, ale również wpływa na estetykę powierzchni. Zazwyczaj fugi dobierane są pod kolor płytek, dzięki czemu powierzchnie nie są poznaczone wyraźnie widocznymi liniami. Linie takie mają tendencję do optycznego zmniejszania pomieszczenia, co szczególnie w małych łazienkach byłoby bardzo niekorzystne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas