Artykuł sponsorowany Jak dobrać lakier podkładowy do parkietu?

Jak dobrać lakier podkładowy do parkietu?

Lakierowanie parkietu jest popularnym sposobem jego estetycznego wykończenia oraz zabezpieczenia przed zniszczeniem. Właściwie dobrany lakier podkładowy umożliwia samodzielne pomalowanie podłogi, doskonale podkreśla naturalne piękno drewna. Właściwie zastosowany nada wnętrzu klasycznego, eleganckiego charakteru. Dowiedz się, dlaczego warto go zastosować i jak wybrać odpowiedni rodzaj!

Zastosowanie lakieru podkładowego

Lakiery podkładowy zwiększa przyczepność podłoża i umożliwia efektywne polakierowanie mniej stabilnych gatunków drewna. Mogą zostać również wykorzystane do uzyskania efektów dekoracyjnych. Na rynku występują lakiery wodne i rozpuszczalnikowe, z dodatkiem barwników lub bez nich. Zastosowanie określonego rodzaju lakieru pozwala uzyskać różnicę w wyglądzie drewna.

Zadaniem lakieru podkładowego, poza zwiększeniem przyczepności drewna, jest  wpłynięcie na odcień jego barwy. Odpowiednio zagruntowane powierzchnie drewniane są na ogół jaśniejsze. Niektóre rodzaje gruntu mogą zminimalizować sklejanie się bocznego parkietu przez lakier. Stosowany na starych podłogach, które wcześniej były woskowane lub olejowane, może zaizolować te substancje i zmienić zabarwienie podłogi.

Jak podkreślają specjaliści firmy Profi-Parkiet, gruntowanie nie może zastąpić lakieru właściwego. Zastosowanie lakieru podkładowego nie zmniejsza również liczby warstw lakieru nawierzchniowego.

Dobór lakieru podkładowego

Lakier podkładowy do parkietu musi być dostosowany do wybranego systemu lakierowania. Zwykle producent wskazuje, jak dany produkt ma być nakładany. Najczęściej stosuje się tu wałek lub pędzel, ale można również skorzystać z lakieru w sprayu.

Z uwagi na fakt, iż lakier ten występuje w wielu odmianach, należy go dopasować przede wszystkim do rodzaju drewna. Np. do parkietu z drzewna iglastego warto zastosować środki zawierające żywice uretanowe bądź uretanowo-alkilowe. Na rynku można znaleźć również lakiery dedykowane do podłóg z drewna bukowego, sosnowego oraz drzew egzotycznych. Właściwy produkt pozwoli uchronić kolor drewna przed zmianą oryginalnego zabarwienia.

Ważny jest również efekt, jaki chce się uzyskać. Warto pamiętać, że lakier podkładowy może nadać malowanej powierzchni eleganckie wykończenie w połysku, macie lub satyny. Aby podkreślić usłojenie drewna, konieczne jest zastosowanie podkładu alkoholowego, rozpuszczalnikowego lub olejowego. Lakier wodny nie da takiego rezultatu. Podkład biały umożliwi stworzenie matowej powłoki, która będzie odpowiednia do farb kryjących. W ten sposób można zamaskować ubytki i nierówności podłogi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas