Materiał Partnera Korzystanie z powłok antygraffiti – kryteria opłacalności

Korzystanie z powłok antygraffiti – kryteria opłacalności

Powłoki antygraffiti stanowią pokrycie części lub całości elewacji specjalnym preparatem, który nie chroni przed powstawaniem graffiti na danej powierzchni, ale znacznie ułatwia późniejsze jego usuwanie. Na ogół powłoką tego rodzaju pokrywa się przestrzeń o wysokości do 4 metrów. Liczba warstw uzależniona jest od powierzchni, która ma zostać zabezpieczona. Czy w ogóle opłaca się stosować powłoki antygraffiti?

Jak działa powłoka antygraffiti?

Dzięki specjalnym preparatom farba nakładana przez graficiarza reaguje nie z tynkiem czy innym materiałem znajdującym się na powierzchni elewacji, ale z powłoką ochronną antygraffiti. Dlatego usunięcie malunku jest o wiele łatwiejsze i nie wymaga zastosowania specjalistycznych metod. W zupełności sprawdza się zwykła, ciepła woda. Ewentualnie można posiłkować się delikatnym detergentem. Co ciekawe, po każdym usunięciu graffiti na ścianę należy ponownie nałożyć warstwę ochronną preparatu antygraffiti. Wyróżnia się przy tym kilka różnych rodzajów powłok antygraffiti.

Jakie są rodzaje powłok antygraffiti?

Specyficzne środki antygraffiti stosuje się przede wszystkim w zależności od typu elewacji. Są to preparaty polimerowe, akrylowe, poliuretanowe czy silikonowe. Dzięki nim można znacznie łatwiej usuwać rysunki pozostawiane na ścianach budynków przez tzw. graficiarzy. Dodatkowo powłoka chroni przed promieniowaniem UV i zmniejsza oddziaływanie wilgoci. Ponadto stanowi skuteczną barierę dla zabrudzeń komunikacyjnych i atmosferycznych. Nic więc dziwnego w tym, że popularność powłok antygraffiti cały czas rośnie. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku budynków nowych.

Czy ich stosowanie jest opłacalne?

Czy stosowanie powłok antygraffiti jest jednak w ogóle opłacalne? Okazuje się, że jak najbardziej. Wykorzystanie specjalistycznego środka jest bowiem rozwiązaniem tańszym niż renowacja zniszczonej ściany. Ponadto nie wymaga aż tak dużych nakładów czasu, jak odmalowanie elewacji. Preparaty antygraffiti, takie jak na przykład te dystrybuowane przez firmę PHSC z Poznania są bardzo proste w aplikacji. Nanosi się je przy pomocy pędzla, wałka czy natrysku na wcześniej oczyszczoną powierzchnię. Ściana zyskuje pełną ochronę już po kilku godzinach. Warto też wiedzieć o tym, że powłoki antygraffiti nie zawierają szkodliwych węglowodorów alifatycznych, rozpuszczalników chlorowych czy związków rakotwróczych. Dlatego bez obaw stosować je można nawet po wewnętrznych stronach murów. Najlepsze preparaty cechują się przy tym żywotnością na poziomie 20 lat.

Podziel się