Artykuł sponsorowany Jaki silikon sanitarny wybrać?

Jaki silikon sanitarny wybrać?

Remont łazienki to często stresująca sytuacja. Chcemy, by wszystko wyglądało idealnie. Wymaga to bardzo dużej precyzji od osób wykańczających i umiejętności dopilnowania szczegółów. Jednak na nic się one nie zdadzą, jeśli nie wybierzemy dobrej jakości materiałów, zaczynając od płytek, na silikonie kończąc. Tylko jak wybrać ten ostatni, by służył nam przez długie lata?

Czym wyróżnia się silikon sanitarny?

Silikon to taka "kropka nad i" wykończenia łazienki. Kładzie się go na samym końcu, jako wykończenie kątów i łączeń płytek, a także wokół urządzeń sanitarnych, aby woda nie przenikała szczelinami między ich dnem, a podłożem. Pełni więc przede wszystkim funkcję ochronną i wodoszczelną.

Silikon sanitarny różni się od uniwersalnego jedną, ale za to niezwykle ważną funkcją. Posiada niewielką zawartość składników grzybobójczych. Łazienka to idealne miejsce do tworzenia się grzybów, ponieważ jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności i temperaturze. Tworzą one szary lub szaro-zielony nalot w narożnikach i kątach, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też być niebezpieczny. Dzięki ulepszonemu współcześnie składowi silikonów sanitarnych, np. od ATC Raven, nie musimy się martwić, że zagoszczą w naszej łazience. W dodatku są trwałe i będą wyglądać świetnie przez długie lata.

Rodzaje silikonów sanitarnych

Silikony sanitarne można podzielić na dwa główne typy. Różni je sposób, w jaki się utwardzają, a także materiały, z którymi mogą się łączyć. Pierwsza grupa, mniej popularna, to silikony neutralne. Używa się ich, gdy chcemy połączyć ze sobą lub uszczelnić przedmioty stworzone z różnego typu tworzyw. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie, gdy w naszej łazience znajdują się metalowe elementy. Silikony neutralne mają odczyn obojętny i nie będą powodować ich przyspieszonej korozji.

Druga grupa silikonów sanitarnych, to te o utwardzeniu kwaśnym. Świetnie nadają się do uszczelnienia i połączenia materiałów o różnej fakturze, na przykład ceramiki, glazury, przedmiotów szklanych czy emaliowanych. Ich działanie grzybobójcze jest trwałe, więc jest to świetny wybór w prawie każdym przypadku (oprócz sytuacji, gdy potrzebujemy położyć silikon przy urządzeniach i ozdobach wykonanych z metali).

Jak dobrać silikon sanitarny?

Silikon sanitarny to bardzo ważny element wykończenia wnętrza łazienki. Gdy wybierzemy już jego typ, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kolor. Najczęściej silikony sanitarne występują w kolorze białym, który pasuje do większości armatury łazienkowej i tam jest głównie stosowany. Jednak coraz częściej producenci barwią silikony na kolory zbliżone do dostępnych na rynku fug. Silikony są więc nie tylko śnieżnobiałe, ale też na przykład czarne, brązowe, niebieskie czy zielone. Warto poświęcić trochę czasu i wybrać barwę, która idealnie będzie pasowała do naszej łazienki i sprawi, że jej wykończenie nie będzie tylko eleganckie, ale i trwałe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas