Materiał Partnera Przygotowanie terenu pod inwestycję - na czym polega?

Przygotowanie terenu pod inwestycję - na czym polega?

Proces budowy domu składa się z wielu elementów, które muszą nastąpić koniecznie i we właściwej sekwencji. Zanim w ziemię zostanie wbita pierwsza łopata - albo łyżka koparki - trzeba przygotować plac budowy. Na czym to polega i kto może się tego podjąć?

Przygotowanie terenu - powody

Ostatnią rzeczą, jaka powinna pojawić się na budowie jest... spontaniczność. Tu wszystko powinno mieć swoje miejsce i czas. Im lepiej zorganizowane są działania, tym sprawniej i szybciej przebiega budowa. Zanim na placu budowy pojawią się koparki, aby przeprowadzać prace ziemne, trzeba przygotować teren pod inwestycję. Dobrze by było, gdyby te dwie następujące po sobie usługi świadczyła jedna firma. Do takich należy na przykład Kop-Ar. Dzięki powierzeniu jednemu zaufanemu przedsiębiorstwu większej ilości prac, możemy zbudować wzajemne zaufanie, a może i dogadać się co do ostatecznej wysokości zapłaty za roboty budowlane.

Zanim pierwsza łyżka koparki zostanie wbita w ziemię, aby wykonać wykop pod fundamenty, plac budowy musi zostać uporządkowany. Powinniśmy przeznaczyć konkretne miejsca działki na składowanie materiałów, zaplecze sanitarne czy parkowanie sprzętu. Możemy samodzielnie wydzielić taki fragment, aby ekipy - jeśli pracuje ich więcej równocześnie - nie przeszkadzały sobie nawzajem i żeby nie pojawił się bałagan i chaos. Warto też, gdybyśmy już w tym momencie wyznaczyli teren na przyszły ogród i podzielili go na sektory z warzywami, drzewami, krzewami itd.

Pierwsze prace na placu budowy

Pierwsze prace po uporządkowaniu terenu i wyznaczeniu miejsc polegają na przygotowaniu wykopów pod fundamenty. W tym celu działkę musi odwiedzić geodeta. Wytyczy on i według projektu wygrodzi teren, przez który według projektu przechodzą zewnętrzne ściany. Wpisuje się do dziennika budowy. Następnie na działkę wjeżdża ciężki sprzęt. Dokonuje on wykopów pod fundamenty o odpowiedniej głębokości i szerokości.

Przy tej okazji - jeśli zaplanowaliśmy wcześniej ogród - możemy poprosić od razu o wybranie odpowiedniej ilości ziemi pod staw. Ale to nie jedyna rzecz, która może być zrobiona przy okazji wykonywania robót ziemnych.

Na co zwrócić uwagę?

Z ziemią z wykopów coś trzeba zrobić. Można ją wywieźć lub... ponownie zagospodarować na swojej działce. Świetnie przyda się do wyrównania za niskiego terenu. Jeśli mamy jakieś skarpy, których chcemy się pozbyć, to pomyślmy o tym i rozplanujmy równanie działki, dopóki mamy wynajęte koparki i operatorów.

Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na rośliny. Jeśli zależy nam na jakiś konkretnie, które na tej działce się znajdują, powinniśmy je przesadzić z terenu wykopu.

Jeśli mamy już wytyczony ogród, przyda nam się z pewnością hummus, który zostaje wybrany z powierzchni podczas wykopów. Ta żyzna ziemia, równo rozłożona w ogrodzie, zaprocentuje w następnych latach. Fachowcy podpowiedzą nam, jak możemy jeszcze się zorganizować, aby budowa domu przyspieszyła.

Opracowanie:

Kop-Ar Arkadiusz Ossowski

Zblewo , Dworcowa 17

Podziel się