Materiał Partnera Przygotowanie ścian do malowania

Przygotowanie ścian do malowania

Malowanie ścian wydaje się być banalnie prostą czynnością. Tak przeważnie myślimy przed rozpoczęciem tego typu prac. Po zakończeniu naszym oczom ukazuje się efekt końcowy, który nie do końca spełnia oczekiwania. Warto zdać sobie sprawę, że malowanie to nie tylko machanie pędzlem lub wałkiem malarskim. To przede wszystkim odpowiednie przygotowania ścian do malowania. I właśnie o przygotowaniu podłoża opowiemy w dzisiejszym artykule.

Jaką rolę spełnia gładź szpachlowa?

Ważnym elementem procesu przygotowania ścian do malowania jest nałożenie gładzi szpachlowej. Problemem może być wybór odpowiedniego rodzaju. Obecnie na rynku oferowane są głazie gipsowe, cementowe oraz wapienne. Gładź gipsowa jest produkowana z syntetycznego lub naturalnego gipsu. Jej cechą charakterystyczną jest drobny stopień zmielenia. Gips naturalny idealnie wybiela ściany. Gips syntetyczny to z kolei gwarancja wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Gładź gipsową stosuje się na ściany murowane. Ponadto nie można używać tego typu gładzi w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność. Zastosowanie gipsu w wilgotnym pomieszczeniu może doprowadzić do pękania oraz odchodzenia gładzi od ściany. Gładź gipsowa sprawdza się w trakcie obróbki na mokro i nie wymaga szlifowania. Pewnym mankamentem tego typu produktu jest dosyć wysoka cena.

Do pomieszczeń o wysokiej wilgotności najlepsza będzie gładź wapienna, która umożliwia swobodny przepływ pary wodnej. Podobne właściwości wykazuje gładź cementowa. Te typy zaprawy skutecznie chronią powierzchnię ścian przed rozwojem grzybów oraz pleśni.

Na czym polega gruntowanie ścian?

Zabierając się za malowanie ścian należy w pierwszej kolejności zagruntować ich powierzchnię. Przed nałożeniem preparatu gruntującego powierzchnię ścian trzeba oczyścić z brudu, tłustych plam oraz pozostałości farby. Preparat gruntujący musi być dobrany do stopnia chłonności podłoża. Celem gruntowania jest zmniejszenie chłonności ściany. To z kolei przekłada się na niższe zużycie gładzi. Preparat gruntujący znacznie poprawia przyczepność ścian.

Jak przebiega szpachlowanie ścian?

Przed rozpoczęciem kolejnych prac należy poczekać na zupełne wyschnięcie gruntu. W następnym etapie trzeba zabezpieczyć narożniki za pomocą aluminiowych kątowników. Należy docisnąć je do ściany w trakcie szpachlowania. Jednocześnie przez cały czas trzeba kontrolować położenie kątowników przy użyciu poziomicy. Szpachlowanie polega na wypełnieniu wszystkich ubytków w ścianie. Na końcu szpachlę należy nałożyć na całej powierzchni ściany.

Jak nakładać gładź szpachlową?

Przed nałożeniem gładzi szpachlowej należy poczekać aż ściany dobrze wyschną. Aplikacja gładzi odbywa się przy użyciu specjalnej pacy. Gładzenie należy zacząć od wewnętrznych narożników. Do wyrównania ściany używa się kielni kątowej. Kolejne warstwy gładzi nakłada się w 20-minutowych odstępach. Po wyschnięciu dobrze jest przeszlifować ściany papierem ściernym.

Przygotowanie ścian do malowania wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Jeśli chcecie, aby ściany w Waszym domu były estetyczne i idealnie równe, to warto skorzystać z usług firmy Profi-Bud z Wąsowa. Firma od wielu lat świadczy usługi związane z wykańczaniem wnętrz mieszkań i domów. Długa lista realizacji oraz grono zadowolonych Klientów jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji firmy prowadzonej przez Pana Łukasza Gintera.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas