Artykuł sponsorowany Parapety jako elementy wykończenia wnętrz

Parapety jako elementy wykończenia wnętrz

Parapety wewnętrzne mają za zadanie m.in. zatrzymywać unoszący się z kaloryfera kurz, wspomagać rozprowadzanie ciepła z grzejników i ochraniać ściany przed zawilgoceniem. Do tego pełnią one bardzo ważną funkcję estetyczną w naszych pomieszczeniach. Są one eleganckim wykończeniem, które dodatkowo traktowane jest jako półka. Przeczytaj, czym się kierować przy wyborze parapetów wewnętrznych.

 

Zastosowanie parapetów z PCV

 

Parapety wewnętrzne najczęściej wykonuje się z MDF-u laminowanego, PCV, płyty laminowanej, konglomeratu i marmuru. Każdy z tych materiałów nieco inaczej się prezentuje. Jednak trzeba pamiętać o tym, by w łazience i innych pomieszczeniach o dużej wilgotności wybrać parapet, który nie będzie podatny na wilgoć. Najtańszym rozwiązaniem są parapety z PCV. Ze względu na popularność okien z tego materiału można z łatwością je dopasować do ram. Występują w wielu kolorach, dlatego nie musimy decydować się na klasyczny biały. Jednak najlepiej prezentują się w surowych wnętrzach, np. w biurach. Największym ich minusem jest to, że można je łatwo uszkodzić i przeważnie nie da się ich naprawić.

 

Naturalny kamień czy konglomerat?

 

Parapety kamienne można podzielić na kilka grup. Najdroższe i bardzo efektowne są parapety marmurowe. Jednak są one bardziej kruche niż granit czy konglomerat, dlatego ich grubość powinna wynosić co najmniej 3 cm. Nie każdemu mogą one także przypaść do gustu. Tańszym odpowiednikiem kamienia jest konglomerat, czyli rozdrobniony kruszec połączony za pomocą żywicy. W tej grupie znajdziemy wiele wzorów, kolorów i faktur, które elegancko zaprezentują się w różnych wnętrzach. Mogą to być parapety białe, beżowe, szare, a także kolory ciemne, jak np. zieleń, czerń czy brąz. Bez problemu znajdziemy taki, który sprawdzi się zarówno w nowocześnie, jak i klasycznie urządzonych wnętrzach. Konglomeraty i parapety kamienne są odporne na wilgoć, temperaturę i nie stanowią problemów w czyszczeniu.

 

Użyteczność parapetów drewnianych

 

Jeśli chcemy nadać wnętrzom przytulnego charakteru, najlepiej będą prezentować się parapety drewniane. Jednak są one drogie i do tego mogą nie być uodpornione na działanie ciepła kaloryfera i zimna z okien. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będą zamienniki imitujące drewno, takie jak parapety z laminowanego MDF-u. 

Pracownik z salonu okien i drzwi Makra2 w Łodzi tłumaczy: Jest to prasowana płyta z włókien drzewnych z zewnątrz pokryta odporną na wilgoć i temperaturę okleiną, a także dodatkowo zabezpieczona laminatem. To wszystko sprawia, że taki parapet wygląda jak drewniany, lecz jest bardziej odporny. Jak w przypadku drewna, znajdziemy wiele różnych oklein, które oddają naturalność koloru drewna oraz jego słoje i sęki.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas