Artykuł sponsorowany Jak dobrze wybrać drewno kominkowe?

Jak dobrze wybrać drewno kominkowe?

Zbliżający się okres zimowy to czas, w którym zapotrzebowanie na drewno kominkowe znacznie wzrasta. Jego zużycie w zimie może sięgać nawet 15 m3. Nie da się ukryć, że to spory koszt. W związku z tym warto wcześniej zweryfikować cechy, jakimi powinien charakteryzować się dobrej jakości drewno kominkowe. Wybór odpowiedniego gatunku o określonych cechach może zapewnić dużo wyższą wydajność spalania.

Jaki rodzaj drewna jest najlepszy na drewno kominkowe?

Wybierając drewno do kominka w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się czy postawić na gatunki iglaste czy liściaste? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Dlaczego? Ponieważ gatunki iglaste zawierają duże ilości żywicy. Spalając się żywica może „strzelać” z kominka zostawiając plamy, które są bardzo trudne do usunięcia. To pierwszy argument przeciwko „iglakom”. Kolejnym są duże ilości dymu, jaki wydobywa się podczas spalania gatunków iglastych. Dym i sadza mogą prowadzić do szybszego zatkania przewodu kominowego. W związku z powyższym wybierając drewno kominkowe lepiej skupić się na gatunkach liściastych.

W przeciwieństwie do iglastego drewno liściaste spala się równo nie wydzielając przy tym dużych ilości dymu. Wysoką wartość opałową mają w szczególności gatunki o twardym drewnie, do których możemy zaliczyć dąb, buk oraz grab. Drewno tych gatunków pali się najdłużej i przy tym daje najwięcej ciepła. Dla porównania drewno lipowe i topolowe, które jest bardziej miękkie, posiada dużo niższą kaloryczność. Wynika ona z mniejszej wagi drewna. To ma bezpośredni wpływ na wydajność spalania. Jak pokazują badania drewno grabowe wykazuje dwa razy większą wydajność w trakcie spalania aniżeli topola.

Jaki gatunek drewna jest najlepszy do kominka?

Wiemy już, że drewna kominkowego powinniśmy szukać wśród gatunków liściastych. Ale trzeba by zdecydować się na jakiś konkretny. W tym przypadku ponownie najlepszym pomysłem będzie porównanie właściwości poszczególnych gatunków. Na pierwszy ogień pójdzie brzoza. Jest to gatunek, który nawet po krótkim okresie sezonowania pali się bardzo dobrze. Ponadto w trakcie spalania wydziela bardzo mało substancji smolistych. Niestety brzoza nie ma zbyt wysokiej wydajności, co wydaje się dyskwalifikować ten gatunek. O wiele wyższą wydajność posiada buk. Drewno bukowe pali się równo i wolno. Ponadto daje dużo ciepła. Bardzo podobne parametry wykazuje drewno dębowe. Dodatkowym atutem dębiny są garbniki o bardzo przyjemnym, gorzkawym zapachu, które uwalniają się w trakcie spalania. Dębina świetnie sprawdza się w procesie wędzenia potraw. Równie dobre do wędzenia jest drewno gatunków owocowych jak jabłoń, wiśnia czy grusza.

Spośród wszystkich gatunków liściastych najlepsze właściwości opałowe posiada grab. Spala się powoli, daje dużo ciepła nie wytwarzając przy tym dużego płomienia. Na pewno warto także zwrócić uwagę na jesion. Ma on wysoką wydajność opałową. Jego wadą jest fakt, że bardzo trudno się łupie. Gatunkiem w pewnym sensie kontrowersyjnym jest olcha. Jeżeli olszyna nie jest odpowiednio wysezonowana, to pali się bardzo źle. Jednocześnie olcha uważana jest za gatunek idealny do wędzenia. Dym olchowy wydziela bardzo przyjemny aromat a dodatkowo poprawia kolor wędzonych potraw. Z kolei topola świetnie sprawdzi się jako…podpałka. Ten gatunek daje bardzo mało ciepła. Jeśli jednak drewno topolowe jest dobrze wysuszone, to spala się w mgnieniu oka.

Wybierając drewno kominkowe warto kierować się jego właściwościami. Kupując drewno należy sprawdzić czy nie było ono impregnowane lub lakierowane. Impregnaty i lakiery podczas spalania wydzielają trujące związki. W celu zakupu dobrej jakości drewna kominkowego z pewnością warto zwrócić się do firmy Pomorskie składy drewna sp.z.o.o. Będziecie tam mogli zamówić drewno kominkowe bukowe lub liściaste mieszane pakowane w skrzyniopaletach lub workach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas